Podnikatelská důvěra v Německu v prosinci vzrostla již devátý měsíc za sebou a ocitla se nejvýše od července 2008. Index podnikatelského klimatu mnichovského ekonomického institutu Ifo stoupl na 94,7 bodu z listopadových 93,9 bodu. Zpráva potvrzuje, že největší německá ekonomika se dostává z nejhorší recese za několik desetiletí.

Ekonomové podle ankety agentury Reuters čekali v průměru nárůst indexu na 94,5 bodu. Loni v prosinci hodnota indexu činila 82,6 bodu. Index je založen na průzkumu u zhruba 7000 firem.

Složka současných podmínek pro podnikání zaznamenala meziměsíční nárůst o 1,4 bodu na 90,5 bodu, proti loňskému prosinci je vyšší o 1,9 bodu. Index očekávání na příštích šest měsíců vzrostl o 0,2 bodu na 99,1 bodu, ve srovnání se stejným měsícem loni vyskočil o 22,2 bodu.

Potvrzení ekonomického oživení

Ifo dodal, že klima ve zpracovatelském sektoru se proti předchozímu měsíci zlepšilo, i když podnikatelé jsou stále trochu rezervovaní ve svých očekáváních na příštích šest měsíců. Zlepšila se i nálada ve velkoobchodě a maloobchodě a ve stavebním sektoru.

"Index Ifo potvrzuje ekonomické oživení a naznačuje, že tempo růstu ve čtvrtém čtvrtletí bude vysoké," uvedl analytik firmy Helaba Ulrich Wortberg. Analytici však rovněž upozorňují, že ve srovnání s obdobím před krizí je index stále na nízké úrovni.

Německá ekonomika se již ve druhém čtvrtletí vymanila z recese a mezičtvrtletně rostla. Meziročně však stále klesá. Vláda očekává, že v letošním roce hrubý domácí produkt klesne o pět procent, příští rok by však měla ekonomika vzrůst o 1,2 procenta, napsaly agentury AP a Reuters.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru