Světové ceny ropy ve čtvrtek nakonec téměř smazaly pokles a americká ropa se vrátila na středeční úroveň nad 72 dolarů za barel. Ropa během dne ztrácela až téměř dvě procenta pod tlakem rostoucího dolaru, který zastiňoval vliv středečních údajů o výrazném poklesu zásob ropy a ropných produktů v USA. Později však pokles cen zmírňovaly vyhlídky na chladné počasí v klíčové oblasti Spojených států.

Cena americké lehké ropy WTI v závěru newyorského obchodování ztratila na středu jen jeden cent a skončila na 72,65 USD za barel. Severomořská ropa Brent však zůstala ve ztrátách a oslabila o zhruba 90 centů na 73,37 USD.

Dolar ve čtvrtek k nové vlně růstu povzbudily středeční optimistické komentáře centrální banky USA k vyhlídkám americké ekonomiky. Euro naopak srážejí dolů fiskální problémy některých vysoce zadlužených členských zemí eurozóny v čele s Řeckem. Ropa má s růstem dolaru tendenci klesat, protože silnější dolar ji zdražuje mimoamerickým investorům.

"Velkou roli dnes hraje kurz dolaru k euru, který stáhl dolů i ostatní komodity," řekl agentuře Reuters obchodník Rob Montefusco z firmy Sucden Financial. Dodal však, že trend poklesu omezují předpovědi delšího období chladného počasí na severovýchodě USA, což je hlavní světová oblast spotřeby topného oleje.

Středeční nárůst cen ropy o téměř tři procenta vyvolaly údaje, podle nichž zásoby ropy v USA minulý týden klesly o 3,7 milionu barelů, mnohem více, než se čekalo. Zásoby nafty a topného oleje klesly o 2,9 milionu barelů, také mnohem výrazněji proti očekávání. Pokles zásob bude zřejmě v důsledku chladného počasí na severovýchodě USA podle analytiků dál pokračovat.

Ceny ropy se asi dva týdny v obavách ze slabé poptávky a růstu zásob v USA vytrvale snižovaly a z téměř 80 dolarů klesly až k 68 dolarům za barel. V minulých dvou dnech však výrazně oživily.