Postavil se za návrh, aby se vytvořila operační skupina z představitelů obou politických stran, která by se rekordním federálním deficitem zabývala.

Vytvořit nestrannou komisi navrhli demokratický senátor Kent Conrad a republikánský senátor Judd Gregg.

Greenspan tento návrh označil ve svém materiálu pro Senát za vynikající myšlenku. Podle něj by taková operační skupina řešila velmi ožehavé otázky tak, aby fiskální disciplína nebyla slabá ani příliš tvrdá.

Greenspan se chystá vystoupit před senátním výborem pro vnitřní bezpečnost, který zvažuje o tom, že navrhovanou komisi vytvoří. 18členná operační skupina by zvažovala zvýšení daní, snížení výdajů a další kroky, aby přestal narůst obrovský státní dluh USA. Ten dosahuje 12 bilionů dolarů (220 bilionů Kč).


Komise by politikům ve Washingtonu umožnila vyhnout se rozhodování o nepříjemných krocích a zákonodárcům by usnadnila jejich přijetí. Mezi nerpopulárním i kroky může být vedle zvyšování daní i snižování penzí.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru