Dubajské developerské společnosti dnes ujistily investory, že realizace jejich realitních projektů v emirátu bude pokračovat. Představitelé emirátu mají dnes letět do Spojených států, kde chtějí v New Yorku a Washingtonu pozvednout důvěru investorů. Ministr zahraničí Spojených arabských emirátů mezitím prohlásil, že krize v Dubaji skončila.

Dubaj šokoval světové finanční trhy, když jeho vlajkový státní konglomerát Dubai World 25. listopadu oznámil, že bude potřebovat šestiměsíční odklad splátek dluhů v celkovém objemu 26 miliard dolarů (467 miliard Kč). Zpráva otřásla světovými trhy, situace se však postupně zmírnila. Investory uklidnilo zejména pondělní oznámení sousedního emirátu Abú Zabí, který poskytl Dubaji finanční pomoc ve výši deseti miliard dolarů.

Společnost Nakheel, která na dubajském pobřeží staví známé palmové ostrovy a projekt Svět, umělé souostroví s ostrovy ve tvaru světových zemí, oznámila, že developeři jsou připraveni začít s výstavbou projektu Svět v nadcházejících měsících. Dubai Properties Group ze státního Dubai Holding se dnes také zavázala dokončit golfové hřiště Tigera Woodse.

Žádné příjmy z ropy, je potřeba si půjčit

Dubaj v minulých letech realitního boomu lákal světové boháče a celebrity do luxusních realitních projektů. Jelikož však Dubaj nemá na rozdíl od sousedů příjmy z ropy, musel si na rozmáchlé projekty půjčit od bank desítky miliard dolarů. Globální realitní krize tak ohrozila dubajské finance a žádost Dubai World o odklad splátek podkopala důvěru investorů ve schopnost emirátu splácet dluhy.

Zdroj z dubajské vlády agentuře Reuters sdělil, že předseda dubajského rozpočtového výboru šajch Ahmed bin Sajíd Maktúm spolu s šéfem dubajské státní investiční společnosti navštíví dnes a v pátek New York a Washington. Ve středu byli oba činitelé povzbudit důvěru investorů v Londýně.

Britský list Financial Times dnes napsal, že dubajská vláda zřejmě splatí v letech 2010 a 2011 islámské dluhopisy vydané firmou Nakheel a poskytne skupině Dubai World další peníze. Firmě Nakheel z Dubai World hrozila platební neschopnost, hrozba však skončila, když Abů Zabí půjčilo firmě na splacení závazků splatných do konce dubna deset miliard dolarů.

Ministr zahraničí SAE šajch Abdalláh bin Zajd Nahaján na návštěvě západního břehu Jordánu prohlásil, že hospodářská krize v Dubaji skončila poté, co vláda emirátů poskytla Dubaji pomoc. Ministr slíbil, že vláda emirátů je připravena řešit dopady globální krize u všech členů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru