Cena cukru na světových trzích ve čtvrtek pokračuje v růstu a vedle bílého cukru, který na rekord vystoupil už ve středu, je na rekordu nově i surový cukr. Ceny se zvyšují navzdory tomu, že za poslední dva dny výrazně zpevnil kurz dolaru. Podle analytiků lze čekat další cenový růst také u kakaových a kávových bobů.

Cena termínového kontraktu na surový cukr s dodáním v březnu dnes dopoledne na burze ICE vzrostla asi o tři procenta a vystoupila na 26,64 centu za libru (lb; 587,30 USD za tunu; 10.626 Kč/t). Podle analytiků se růst zrychlil díky některým fondům, které po výstupu ceny nad klíčové technické úrovně začaly rušit sázky na pokles ceny.

Cukr zvolna zdražuje už delší dobu, na rekord jej v posledních dnech posunuly dopady nepříznivého počasí v Brazílii, která je největším světovým producentem i vývozcem cukru. Brazílie začala s odběrateli jednat o změně podmínek, za kterých je ochotna cukr dodávat, a část dohodnutých dodávek přesunula až na první pololetí příštího roku.

"Řada fondů teď kryje krátké pozice," řekl podle agentury Reuters analytik švýcarské obchodní společnosti Diapason Commodities Management Romain Lathiere. Krytím krátkých pozic se rozumí právě rušení sázek na pokles cen.

Dolar zpevňuje

Americký dolar v posledních dvou dnech začal zpevňovat a růst jeho kurzu zrychlil po středečním jednání měnového výboru americké centrální banky. Ta podle očekávání nechala základní úrokovou sazbu beze změn na historickém minimu nula až 0,25 procenta, mírně ale zlepšila výhled ekonomiky. Cukr tak během dopoledne kvůli pevnějšímu dolaru část zisků odevzdal a jeho cena se pohybovala kolem 26,25 USc/lb.

Nezvyšuje se jen cena cukru, ale i kakaových a kávových bobů. Lathiere řekl, že silný středeční růst cen těchto komodit dnes rovněž mírně zredukoval rostoucí dolar. Vzhledem k napjaté rovnováze mezi nabídkou a poptávkou se ale i u těchto komodit prý dá čekat další růst.

Nejbližší termínový kontrakt na kakao se během dopoledne prodával asi za 3480 dolarů za tunu, cena březnového kontraktu na kávu Arabica činila asi 1,4730 dolaru za libru (zhruba 3247,40 USD za tunu). V obou případech to byl proti středečním cenám nepatrný pokles.

Ve středu už vystoupil na rekord bílý cukr. Jeho cena se dostala nad 667 dolarů za tunu (více než 12.000 korun).

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru