Britský soud se ve čtvrtek znovu projednával otázku, zda je připravovaná stávka palubního personálu British Airways legální, nebo ne. A po celém odpoledni jednání rozhodl, že je ilegální.

Vrchní soud rozhodl, že při hlasování odborových zaměstnanců o stávce došlo k "nesrovnalostem", na což poukázalo v žalobě vedení aerolinek. Management British Airways uvedl, že hlasování zaměstnanců bylo neplatné, protože v rozporu se zákonem například hlasovali lidé, kteří už u firmy nepracovali, nebo byli na odchodu. Firma odborový svaz Unite o zjištěných závadách několikrát písemně informovala.

Odbory verdiktu označily jako "ostudný pro demokracii" a slíbily uspořádat nové hlasování o stávce, pokud nedojde k dohodě s vedením. Naopak BA uvedla, že rozhodnutí "vítají statisíce rodin v Británii a po celém světě."

"Pro stávku nikdy nebyly pádné důvody a doufáme, že unie (odborů) nyní vezme v potaz všechny možnosti a rozmyslí si další kroky, než učiní nějaké rozhodnutí. Jednání z posledních dnů v nás vzbuzují přesvědčení, že odbory lépe vnímají naši pozici a kroky, které činíme, abychom se hnuli kupředu z kritické situace," uvedlo vedení aerolinií v prohlášení.

Odboráři dále vyjednávají

Management firmy a odboráři zatím dál jednají a snaží se dohodnout alespoň na některých kompromisech. Odborářům vadí, jakým způsobem management firmu ozdravuje.

Stejně jako řada jiných aerolinek i British Airways procházejí složitým obdobím kvůli dopadům hospodářské krize. Firma přijala úsporná opatření a k dalším se chystá, což se odborářům nelíbí. Spokojeni nejsou s platovými podmínkami a vadí jim i snižování počtu členů posádky na dlouhých a nejkratších trasách.

Členové palubního personálu chtějí začít stávkovat 22. prosince, a to po dobu deseti dnů. Vánoční období, podobně jako letní prázdniny, je ale pro letecké společnost lukrativní, a management proto snahu zaměstnanců nazval cynickým pokusem, který k ničemu nepovede.

Stávka = víc než milion lidí nepoletí na svátky

Pokud se nepodaří stávku odvrátit, své plány bude muset změnit asi více než milion lidí. Ve středu totiž záměr stávkovat oznámila také část zaměstnanců londýnského letiště Heathrow, kteří mají na starosti odbavení zavazadel. Připojit by se chtěli i zaměstnanci letiště v Aberdeenu, takže mnoho alternativ cestujícím nezbude.

Paradoxem ovšem může být, že stávka se nebude konat, byť pro ni hlasovala drtivá většina členů. Pro stávku se totiž vyslovilo asi 92,5 procenta ze zhruba 13.000 členů, kteří hlasovali. Procento sporných hlasů by výsledek tudíž neovlivnilo.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru