Evropská komise v příštím roce pravděpodobně zahájí s Českou republikou řízení kvůli vysokému schodku státního rozpočtu. Na Žofínském fóru to ve středu řekl premiér Jan Fischer. Je to prý standardní proces, případné další prohlubování deficitu ale podle něj může ohrozit i přísun peněz z Evropské unie.

Na přelomu ledna a února 2010 pošle Česko do Bruselu takzvanou konvergenční zprávu, poté je prý možné očekávat zahájení řízení. Z něho můžou vzejít doporučení směřující k nápravě. "Někdy jsou tato opatření velmi bolestivá, maďarští kolegové by mohli vyprávět," poznamenal předseda vlády.

Ministři financí EU se již na začátku prosince shodli, že Česko bude muset do roku 2013 snížit schodek rozpočtu pod tři procenta hrubého domácího produktu. Češi musí od roku 2010 do roku 2013 snižovat deficit nejméně o jedno procento HDP ročně.

"Bez razantních opatření na obou stranách bilance nebudeme moci splnit to, co jsme dostali za úkol," řekl na fóru ministr financí Eduard Janota. Jedno procento podle něj v praxi znamená přibližně 40 miliard korun. Jakýkoli Janotův nástupce tak bude muset dále řešit výši mandatorních výdajů státu a platů ve veřejné sféře, doplnil ministr.

Pokud se podle šéfa financí snížení schodku pod tři procenta HDP do roku 2013 nepodaří, ohrozí to také schopnost Česka přijmout euro. "Přijetí eura by se potom stalo otázkou snů," dodal Janota.

 

Letos by měl podle odhadu Evropské komise činit rozpočtový deficit Česka zhruba 6,6 procenta HDP, v příštím roce 5,5 procenta HDP a o rok později 5,7 procenta HDP. Rozpočtový deficit členských států však nesmí podle pravidel EU překročit tři procenta HDP.

V příštím roce je podle Fischera také možné očekávat další pokles výdajů domácností. Celkový výkon ekonomiky se ale zvýší, hrubý domácí produkt poroste tempem kolem 0,5 procenta, odhadl premiér.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru