Americký časopis Time jmenoval osobností letošního roku šéfa americké centrální banky Bena Bernankeho. Tento titul mu renomovaný týdeník udělil za učinění efektivních opatření v boji proti finanční krizi.

Bernanke v čele Federálního rezervního systému (Fed), instituce v USA plnící roli centrální banky, stanul 1. února 2006. Jmenován byl Georgem W. Bushem a ve funkci tehdy nahradil Alana Greenspana.

Když koncem roku 2007 spadla americká ekonomika do recese, Fed pod vedením Bernanka několikrát zasáhl razantním snižováním úroků a vláda s Kongresem přijaly soubor podpůrných opatření. Fed také zásoboval trhy zvýšenou peněžní likviditou a zmírňoval podmínky pro své úvěry bankám a dalším subjektům. Řada komerčních bank by se bez pomoci Fedu neudržela nad vodou.

Kritici: Nepostupoval dostatečně rychle

Bernankovi se připisují zásluhy za krizová opatření a očekává se, že by měl v druhém funkčním období USA z ekonomického útlumu definitivně vyvést. Jeho kritici však soudí, že Fed v některých případech nepostupoval dostatečně rychle či měl přijmout opatření jiná.

Tradice magazínu Time každoročního jmenování nejvýznamnější osobnosti se datuje od roku 1927. Loni se jí stal americký prezident Barack Obama. Předtím titul získal ruský premiér Vladimir Putin, papež Jan Pavel II. nebo zpěvák U2 Bono Vox. Ačkoliv být držitelem tohoto titulu bývá většinou považováno za čest, osobnostmi roku se stali i diktátoři Adolf Hitler a Josif Stalin.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru