Vedení nošovické automobilky Hyundai podepsalo s odbory společnou dohodu. Na pondělním jednání se obě strany dohodly na většině požadavků. Zástupci zaměstnanců po podepsání dohody odvolali stávkovou pohotovost.

Odbory kritizovaly špatné pracovní podmínky, množství povinných přesčasů a protestovaly proti hrozbě potrestání dělníků, kteří na začátku prosince spontánně stávkovali. Přesčasy už firma zrušila, ale chce vyjednat dobrovolnou pracovní směnu na sobotu 19. prosince. Informovali o tom mluvčí automobilky Petr Vaněk a předseda odborů Hyundai Radek Kuchař.

"Jednání je blízko dohodě, ale pro vyčerpání všech účastníků jsme po jedenácti hodinách zjistili, že opakujeme stejné věty a stejná slova, takže bylo nejrozumnější přerušit jednání na zítra ráno. Obě strany se dnes dohodly na většině bodů," uvedl Vaněk.

Podle Kuchaře by měli vyjednavači během úterý dořešit pouze některé detaily. "Zítra se dořeší jenom drobnosti, měli bychom to na 99 procent, pokud nebude žádný problém, dotáhnout do konce. Na většinu našich požadavků bylo vedení ochotno přistoupit, ale blíže to zatím nechci komentovat," dodal.

Detaily z jednání chtějí obě strany zveřejnit v úterý. "Věřím, že zítra bude více možnosti se k tomu vyjádřit. Pokud se zítra dohoda podepíše, stávkovou pohotovost odvoláváme," potvrdil odborář.

Odbory nošovické automobilky Hyundai vyhlásily stávkovou pohotovost v pondělí 7. prosince. Situace se v automobilce vyhrotila kvůli neustále nařizovaným přesčasům, lidé museli každý den od pondělí do čtvrtka odpracovat k osmihodinové denní směně další dvě hodiny jako přesčas.

Ve středu 2. prosince odmítla skupina přibližně 400 zaměstnanců zahájit další přesčas a chtěla jednat s vedením firmy. Za zaměstnance se pak postavily odbory, které vyhlásily stávkovou pohotovost. Vedení automobilky zdůvodňovalo přesčasy tím, že firma musí splnit výrobní plán.

Nošovická automobilka Hyundai nyní zaměstnává 2000 lidí. Sériovou výrobu firma rozjela loni v listopadu. Do letošního září vyrobila zhruba 80 tisíc vozů, její současná výrobní kapacita je 200 tisíc automobilů ročně. 
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru