Trh s plynem se v Česku konečně rozhýbal. Svého dodavatele plynu už změnila každá pátá firma s vysokými odběry. Na konci roku navíc ve většině podniků finišují jednání o dodávkách na příští rok, přeběhlíků tak může být ještě víc.

Draví obchodníci s plynem lákají průmyslové či strojírenské firmy hlavně na nižší cenu. Na rozdíl od tradičních dodavatelů nejsou totiž svázáni dlouhodobými smlouvami s producenty plynu.

Komoditu nakupují na zahraničních burzách, kde je letos cena díky výraznému převisu nabídky nad poptávkou až o 30 procent nižší. Výsledná úspora pro odběratele je ale nakonec nižší, protože obchodník musí zaplatit za dopravu plynu.

Nejvíc utíkají zákazníci od RWE Transgas 

Nejvýraznější odliv zákazníků z tohoto důvodu zaznamenává především skupina RWE Transgas, největší tuzemský dodavatel. „Konkurence na trhu s plynem se stále více zostřuje. Pro příští rok očekáváme, že podíl RWE na koncovém trhu klesne o několik procentních bodů,“ potvrzuje Martin Chalupský z RWE. Obdobně klesá tržní podíl také Vemexu, dceři ruského Gazpromu.

Naopak doslova raketový nástup zaznamenala domácí jednička v elektřině ČEZ, jež oznámila vstup na trh s plynem teprve letos na konci léta. Během pár měsíců získala téměř stovku velkých a středních firem s celkovým nasmlouvaným odběrem 1,6 terawatthodiny, což představuje zhruba čtyři procenta v tomto segmentu.

„Původně jsme chtěli dodávat plyn až od ledna, někteří zákazníci nás ale přesvědčili, abychom začali dříve,“ říká obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda. Firmy podle něj oceňují i to, že mají jediného dodavatele obou energií.

Pohyb na trhu nemusí letos skončit 

„První porcování medvěda proběhlo už v roce 2008, ještě větší pohyb na trhu s plynem ale nastal letos,“ potvrzuje trend vedoucí obchodu společnosti Lumius Miloň Vojnar. Ještě před dvěma lety přitom trh s plynem prakticky neexistoval.

„Obchodníci přeprodávali plyn, který do Česka dovezl RWE Transgas. Ceny se nedaly stlačit víc než o pár procent,“ dodává Vojnar. Lumius letos dodal zhruba 1,7 TWh plynu, což představuje necelá dvě procenta celého trhu. Už uzavřené kontrakty na příští rok ukazují nárůst dodávek na dvouapůlnásobek.


Podle obchodníků nemusí letoškem pohyb na trhu skončit. V budoucnu bude běžné, že odběratelé častěji změní dodavatele plynu z roku na rok. „Cena okamžitých dodávek se postupně opět vyrovná dlouhodobým vzorcům. Klienti se částečně mohou vrátit zpět,“ říká viceprezident Vemexu Hugo Kysilka.

Nemusí to být hned – například list Financial Times nedávno napsal, že přebytek plynu zůstane v Evropě až do roku 2015.

Vladimír Štěpán z poradenské společnosti ENA upozorňuje, že u obchodníků existuje rozdíl v bezpečnosti dodávek. „Přeprava plynu třeba z Holandska do Česka je už dnes velmi rychlá a jednoduchá. Pokud ale přijde plynová krize, může mít obchodník problém v některých případech do Česka na burze zakoupený plyn dostat,“ říká Štěpán.