Americký prezident Barack Obama vyzval banky, aby zvýšily úvěry pro malé firmy a nebránily jeho plánu reformy finanční regulace. Připomněl jim, že mají vůči státu závazek, protože od něj dostaly ve finanční krizi miliardy dolarů mimořádné pomoci.

Zhruba hodinu a půl trvající schůzku s tuctem šéfů bank jako Citigroup, Bank of America nebo Goldman Sachs označil Obama na následném brífinku za "otevřenou" a řekl, že vláda od bank nyní "očekává určité výsledky".

Obama uvedl, že některé banky již při zlepšování úvěrů pro malé firmy podnikly "malé a pozitivní kroky", musí však podle něj dělat více. Dodal, že se hodlá s bankéři setkávat i v příštích měsících a letech.

Obama bankéře vyzval, aby podpořili legislativní reformu regulace finančního sektoru, kterou minulý týden schválila Sněmovna reprezentantů. Uvedl, že nemá v úmyslu dovolit lobbistům bank, aby reformní plán zhatili.

 Česká ekonomika se podle odhadu společnosti Bank of America Merrill Lynch příští rok vrátí k růstu, a to o 1,1 procenta. Letos by se podle prognózy měla propadnout o 4,3 procenta. Česko by také v nadcházejícím období mělo růst pomaleji než Polsko, kde banka očekává růst HDP o 3,5 procenta v roce 2010 a 3,9 procenta v roce 2011.

Světová ekonomika pak v roce 2010 podle odhadu Bank of America Merril Lynch poroste o 4,4 procenta. Instituce je ve své prognóze mnohem optimističtější než Mezinárodní měnový fond, jenž napřesrok předpokládá, že globální hospodářství poroste o 3,1 procenta.


Banky dostaly za loňské finanční krize, kterou podle politiků samy způsobily, od státu rozsáhlou pomoc v sumě přes 350 miliard dolarů. Velkou část z těchto peněz však už vrátily a podle ministerstva financí USA by měl stát na své pomoci celkově vydělat.


Podle řady ekonomů byl jednou z hlavních příčin krize rostoucí tlak amerických politiků na banky, aby expandovaly hypoteční úvěry a poskytovaly je i rizikovějším skupinám jako chudším vrstvám a menšinám. To výrazně přispělo ke vzniku bubliny na hypotečním trhu, jejíž neodvratný krach byl přímou příčinou nejhlubší poválečné finanční krize.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru