Americký finanční ústav Citigroup se dohodl s vládou a regulačními úřady v USA, že bezodkladně splatí půjčku v objemu asi 20 miliard dolarů (zhruba 348,7 miliardy Kč), kterou dostal z vládního podpůrného programu TARP (Troubled Asset Relief Program). Banka zároveň odstupuje od smlouvy o dělení ztrát, kterou s vládou uzavřela.

Banka kvůli splacení úvěru zvýší kapitál o 20,5 miliardy dolarů. Vydá proto kmenové akcie v objemu 17 miliard dolarů a dalších 3,5 miliardy dolarů si zajistí pomocí dalších finančních nástrojů. Z programu TARP by měla banka vystoupit hned v příštím roce.

Díky finanční pomoci, kterou vláda bance poskytla z peněz daňových poplatníků, teď asi 34 procent Citigroup patří státu. Dohoda předpokládá, že vláda v sekundární nabídce prodá část svého podílu v Citigroup do výše pět miliard dolarů.

"Americkým daňovým poplatníkům jsme hluboce zavázáni a jsme si dobře vědomi, že hospodářské oživení musíme podpořit poskytováním půjček a pomoci majitelům domů a dalším dlužníkům, kteří budou pomoc potřebovat," řekl generální ředitel Citigroup Vikram Pandit. Citigroup uvedla, že vládě vyplatí úrok a dividendy v objemu asi 3,1 miliardy dolarů.


Citi už delší dobu upozorňovala, že chce půjčku z programu TARP vrátit co nejdříve. S pomocí jsou totiž spjata přísná pravidla, hlavně limity k odměnám vypláceným vrcholovému managementu. Ze stejného důvodu už pomoc splatily i některé další velké banky. Jejich šéfové se obávají, že když nebudou moci dobře zaplatit klíčové zaměstnance, z krize se jen tak lehce nevzpamatují.

Citigroup si loni z programu TARP vypůjčila asi 45 miliard dolarů. Letos americká vláda přistoupila na to, že asi 25 miliard dolarů z této půjčky přemění na kmenové akcie Citigroup, takže podíl americké vlády v Citigroup se tím upravil na zmíněných asi 34 procent.