Americký General Motors prodá starou výrobní technologii švédského Saabu čínské firmě Beijing Automotive Industry Holdings, ale jeho značku prodá jinému, nejmenovanému kupci. Tvrdí to podle ČTK informovaný zdroj.

GM chce podle zdroje prodat čínské společnosti technologie pro výrobu modelů Saab 93 a 95, což podniku pomůže finančně. Jiný kupec pak převezme celou značku Saab a současnou výrobní technologii.

General Motors se k čínským jednáním odmítl vyjádřit. Uvedl pouze, že jedná o Saabu v různých variantách.

Americký koncern tento měsíc oznámil, že značku Saab rozdělí, pokud se mu do konce prosince nepodaří najít kupce. Dodal, že se noví potenciální kupci objevili. Jde přitom o 4500 pracovních míst, napsala agentura AP.

Centrála GM se nepřesune, ruší se 

GM se také rozhodl, že nepřesune centrálu svých evropských aktivit do Německa, jak dříve oznámil, uvedl mluvčí automobilky Opel. Dodal, že původní ústředí pouze přestanou fungovat tak jako dosud.

GM minulý měsíc sdělil, že své evropské ústředí přestěhuje z Curychu do německého Rüsselsheimu, kde má centrálu jeho divize Adam Opel GmbH.

"V Rüsselsheimu se všechny relevantní operace Opelu a Vauxhallu svážou," řekl mluvčí. "Stará ústředí jednoduše přestanou existovat v nynější podobě," dodal. GM Europe se tak nehodlá vrátit ke své původní organizaci.

Podle týdeníku Automobilwoche se již 150 lidí z curyšské centrály GM vrátilo do svých domovských zemí, kde našli místa v národních filiálkách.

Americký koncern šokoval minulý měsíc evropské vlády a své evropské zaměstnace nečekaným prohlášením, že ruší chystaný prodej Opelu konsorciu kanadské skupiny Magna a ruské banky Sberbank. Německo od té doby není ochotné poskytnout GM obrovské úvěry, které slíbilo kanadskému zájemci, napsala agentura AP.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru