Hluboký hospodářský propad, který v Německu začal loni v létě, se sice už zastavil, ale krize pomine nejdříve v roce 2011, možná ještě později.

Vyplývá to z obsáhlého průzkumu mezi 131 velkými německými firmami, který včera zveřejnil hospodářský list Handelsblatt. Jenom sedm procent vrcholových manažerů uvedlo, že zotavení už se projevuje na vydatnějším přílivu objednávek.

Průzkum dospěl také k závěru, že ačkoliv krize tíživě doléhá na většinu firem, jenom nepatrná část z nich si stěžuje na špatný přístup k bankovním úvěrům.

Ale žádné pozitivní překvapení to není. "Málokdo nyní investuje, takže žádné peníze od bank nepotřebujeme," vyjádřil se nejmenovaný finanční ředitel velké strojírenské firmy.

Firmy se bojí poklesu cen

Skoro dvě třetiny (65 procent) velkých německých koncernů už "vidí světlo na konci tunelu". Ale když se experti ptali, kdy krize skončí, jenom jedna firma odpověděla, že už letos. Naproti tomu dvě třetiny firem se domnívají, že krize nejdříve odezní v roce 2011, či ještě později.

Poslední kvartální zprávy, v nichž firmy předestřely také své obchodní vyhlídky na příští rok, jsou poznamenány skepsí. Například výrobce průmyslových hnojiv K+S se obává, že se mu nepodaří udržet dosavadní prodejní ceny, takže mu klesnou ziskové marže.

Ocelárny Salzgitter zase varují, že v odvětví se velice rychle vybudovaly nové kapacity, takže trh je zaplaven ocelí. Vyhlídky opatrně posuzuje i automobilka Daimler, druhá na světě ve výrobě luxusních vozů. Během letošního ledna až listopadu jí celosvětový prodej meziročně klesl o 12 % na 1,16 milionu aut. "Poptávka na evropském trhu může příští rok zeslábnout," obává se Bodo Uebber, finanční šéf Daimleru. Několik dotázaných firem se dokonce vyhnulo jakékoli předpovědi. "Vyhlídky jsou zastřeny mlhou, neboť situace na trhu je nejistá," vyjádřil se maloobchodní řetězec Metro.

Analytici to vidí nadějněji

Analytici investičních bank sledující hospodaření velkých koncernů vidí jejich perspektivy ve světlejších barvách.

"Firmy dodávající zboží, u něhož poptávka podléhá největším cyklickým výkyvům, mohou spolehlivě předpovídat vývoj obratu šest až osm týdnů dopředu," říká Steffen Neumann ze zemské banky LBBW.

Bankovní experti předpovídají, že třicítka největších koncernů, jejichž akcie se odrážejí v burzovním indexu DAX, v příštím roce zvýší čistý zisk v průměru o více než třetinu.

"To znamená, že průmyslová výroba musí stoupnout alespoň o šest procent," kalkuluje Carsten Klude, hlavní ekonom hamburské banky M.M. Warburg. S ohledem na nízkou výchozí úroveň letošního roku, se kterou se bude produkce srovnávat, je to podle něj docela reálné očekávání.

Kdy skončí v Německu krize?

Co také vyplynulo z průzkumu

Podíl firem, jimž pořád slábnou objednávky 27 %
Firmy, jimž objednávky stoupají 13 %

Kdo počítá s růstem obratu?

Letos zatím nikdo
Příští rok 28 %
V roce 2011 dalších 17 %
Ostatní firmy hovoří o stagnaci nebo se nechtějí vyjadřovat

Zpracovatelský průmysl

Objednávky mu v říjnu zcela nečekaně - po osmi měsících růstu - klesly. Meziročně jsou o 8,5 procenta nižší, oznámilo včera ministerstvo průmyslu v Berlíně. Podle něj to ale neznamená, že se přerušil vzestupný trend.

Předpověď Bundesbanky

Německá spolková banka v prognóze zveřejněné koncem minulého týdne předpovídá v roce 2010 růst HDP o 1,6 procenta. Je tak optimističtější než vláda počítající s 1,2 procenta.

Zdroj: Handelsblatt, Deutsche Bundesbank



VÍ, JAK NA TO
Šéf automobilky Daimler Dieter Zetsche věří, že se mu podaří zvýšit obrat i zisk zavedením malých, úsporných modelů. Čím dříve než hlavní konkurenti, tím lépe. Starosti mu dělají vyhlídky na evropském trhu, o ten asijský se nebojí. foto: bloomberg