Předpovědi nejrychlejšího růstu firemních zisků za posledních patnáct let stále nepřesvědčují obchodníky o tom, že akcie na Wall Street budou pokračovat v růstu a zažijí největší boom od třicátých let minulého století.

Cena opčních kontraktů, které chrání investory před propadem akciových trhů v příštím roce, totiž převyšuje o plných 22 procent cenu opcí, na nichž obchodník vydělá, jestliže se akciové kurzy propadnou během příštího měsíce. Zmíněný nepoměr je největší od roku 1999. Vyplývá to z dat, která zveřejnila londýnská banka Barclays a agentura Bloomberg.

Tento vysoký rozdíl ukazuje, že odhady analytiků na rekordní výnosy z akcií pro rok 2010 mohou být přehnané a další rychlý růst indexu Standard & Poor's 500 není zdaleka tak jistý, přestože od letošního března vzrostl již o celých 63 procent.

"Situace vypovídá o tom, že jsou zde silné obavy z budoucnosti," říká Paul Britton, šéf společnosti Capstone Holdings, která spravuje aktiva v celkové hodnotě jedné miliardy dolarů. Lidé se podle něj chtějí chránit před propady v příštím roce. Nakupují proto na burze opce, na nichž vydělají v případě, že burzy budou v roce 2010 klesat.

Analytici bez bázně(a hany?)

V absolutním rozporu s obavami obchodníku jsou však předpovědi analytiků, podle kterých mají zisky amerických firem růst v následujících dvou letech tempem minimálně dvacet procent za rok. Průměrný zisk na akcii firem z indexu S&P 500 tak má vzrůst z letošních 62,82 dolaru na 78,61 dolaru v roce 2010, respektive 95,32 dolaru v roce 2011. Spolu se zisky firem se mají úměrně zvyšovat také ceny akcií.

Jenže proti těmto optimistickým předpovědím hovoří příklady z historie. Paralelu dnešního vývoje můžeme najít například na konci roku 1999, kdy byl naposledy rozdíl mezi měsíčními a ročními kontrakty na index S&P vyšší než dnes. Tehdy se totiž hodnota indexu propadla o 49 procent během pouhých pěti měsíců, což vyústilo v kolaps na burzách v březnu roku 2000 způsobený takzvanou internetovou bublinou.

Mnozí odborníci předpovídají obdobný vývoj i pro příští rok. Například ekonomický stratég banky Société Générale Albert Edwards očekává pokles amerických akcií ještě pod minima z letošního března.

Ceny akcií s opcí na jeden rok rostou díky množícím se spekulacím na to, že centrální banka Spojených států (Fed) zvedne v roce 2010 úrokové sazby. Šéf Fedu Ben Bernanke navíc minulý týden na zasedání bankovního výboru Senátu prohlásil, že nevylučuje užití prostředků měnové politiky k tomu, aby zabránil vytváření dalších nebezpečných bublin na akciových trzích - tedy že začne zvedat úrokové sazby.

Posílí dolar, akcie spadnou

Dalším důvodem jsou obavy z posílení dolaru v příštím roce. Velké americké korporace totiž vytvářejí celou třetinu svých tržeb na zahraničních odbytištích a klesající kurz dolaru jim hodnotu těchto příjmů výrazně zvyšuje při zpětném převedení na americkou měnu. Investoři si také díky téměř nulovým úrokovým sazbám ve velkém napůjčovali dolary a nakoupili za ně investice v zahraničí.

Začne-li americká měna posilovat, budou muset dolary vracet, aby neprodělali na nevýhodném kurzu, a tudíž prodávat akcie po celém světě. Tyto spekulace potvrzuje i nálada na trhu zahraničních měn, na kterém se obchodníci snaží čím dál více chránit před možným náhlým posílením dolaru.

Mnozí z nich si totiž dobře pamatují, jak reagovala americká měna na loňský pád investiční banky Lehman Brothers. Dolar tehdy posílil vůči ostatním měnám v průměru o 16 procent za pouhé dva měsíce. Obdobná situace by mohla nastat v případě dalšího prasknutí potenciální bubliny na akciových trzích, kdy by se většina investorů zřejmě uchýlila k investicím do amerických vládních dluhopisů, což by kurz dolaru výrazně posílilo.