Polská rafinerská společnost PKN Orlen chce postavit elektrárnu o výkonu 400 až 450 megawattů. Začátek výstavby plánuje na rok 2012 a předpokládá, že k projektu přizve některou z dalších firem. Ředitel PKN Jacek Krawiec podle agentury Reuters řekl, že jako partner v projektu připadá v úvahu plynárenský monopol PGNiG. PKN Orlen je vlastníkem české společnosti Unipetrol.

Kontrolu nad PKN má polská vláda. Firma se ale potýká s vysokým zadlužením a během prvního čtvrtletí příštího roku se chystá prodat chemickou odnož Anwil. PKN navíc drží podíl ve společnosti Polkomtel, což je největší mobilní operátor v Polsku. Firma zřejmě prodá i tento podíl.

Krawiec začátkem týdne řekl, že firma by chtěla zhruba v polovině příštího roku oznámit podrobnosti k vůbec prvnímu projektu v oblasti těžby. PKN se zaměřuje pouze na zpracování a distribuci suroviny, pokud by expandovala i do její těžby, postavila by se po bok regionálních rivalů jako je maďarský MOL nebo rakouský OMV.

"Globální krize nám tak trochu zkřížila plány, takže investici do těžby jsme museli odložit," řekl Krawiec v polském rozhlase. "Doufám, že kolem poloviny roku 2010 budeme schopni takový projekt oznámit," dodal. V úvahu podle něj připadají projekty v bezpečnějších oblastech, patrně v Evropě, Americe či Africe.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru