Litvínov doporučí vládě přepracovat návrh energetické koncepce. Zastupitelům se nelíbí zrušení stávajících limitů těžby hnědého uhlí, kterým chce stát zajistit do budoucna dostatek zdrojů pro výrobu elektřiny a tepla. Těžba za limity by měla zásadní nepřijatelné dopady na stav životního prostředí v Litvínově, práva občanů a budoucí rozvoj města, píše se v usnesení, které zastupitelé schválili na čtvrtečním jednání.

Limity těžby schválené vládou v roce 1991 měly uchránit majitele nemovitostí, pod kterými leží zásoby uhlí. Nová energetická koncepce připravená ministerstvem průmyslu a obchodu ale s využitím zásob hnědého uhlí dosud blokovaných limity počítá. Rozšíření těžby ve velkolomu ČSA společnosti Litvínovská uhelná ze skupiny Czech Coal předpokládá zbourání Horního Jiřetína a sousedních Černic nedaleko Litvínova. Hranice lomu ČSA by se navíc k městu výrazně přiblížila.

Téma rozšíření těžebních území je podle starosty Daniela Voláka (ODS) natolik citlivé, že by o něm měla jednat až vláda s mandátem získaným v řádných volbách. Na zachování limitů se zastupitelé v Litvínově shodli před třemi lety. "Litvínovské zastupitelstvo k této otázce už opakovaně usnesení přijalo. Koaliční zastupitelé jsou navíc vázáni koaliční smlouvou. Považuji proto čtvrteční hlasování za duplicitní," řekl v pátek Volák ČTK.

Ústecký kraj, který doposud ostře vystupoval proti rozšíření těžby, by nyní za splnění určitých podmínek s prolomením limitů souhlasil. Krajští radní přijali na konci října usnesení, že pokud vláda rozhodne o prolomení limitů, musí to být jen pod podmínkou vyřešení všech střetů zájmů mezi těžebními společnostmi a vlastníky nemovitostí, včetně vyřešení zájmu jednotlivých obcí.

V 11členné radě kraje disponují většinou sedmi hlasů sociální demokraté v čele s hejtmankou Janou Vaňhovou. ODS má tři křesla, posledním radním je nezávislý Mirko Bernas.

Loni před krajskými volbami radní kraje rozhodli, že chtějí zásoby uhlí pod oběma obcemi odepsat. Bývalému hejtmanovi Jiřímu Šulcovi (ODS) tehdy uložili prosazovat odpis ložisek na jednání se státními úřady a ústavními činiteli a zajistit zachování Horního Jiřetína a Černic. ODS i ČSSD měly loni zachování limitů ve svých volebních programech.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru