Výrobní výsledky tuzemských pivovarů bude do budoucna zpracovávat nezávislá firma, ne jako doposud Český svaz pivovarů a sladoven. Ten však bude moci jako dříve následně agregované výsledky celého oboru každý měsíc publikovat. Individuální výsledky jednotlivých výrobců získá svaz a následně oni až s půlročním zpožděním. ČTK to v pátek řekl výkonný ředitel svazu Jan Veselý. Nový systém prý lépe vyhovuje soutěžnímu právu, byl prý konzultován s antimonopolním úřadem.

Největší tuzemské pivovary, Plzeňský Prazdroj, Pivovary Staropramen a skupina Heineken, přestaly od srpna svazu dodávat údaje o své výrobě, údajně kvůli strachu z postihu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. To svazu znemožnilo zpracovávat pravidelnou měsíční statistiku, kterou mu pivovary zasílaly až do letošního července každý měsíc od roku 1991.

Hlavním problémem podle pivovarů byla skutečnost, že firmy v oboru mohou každý měsíc vidět, jak se v tom uplynulém dařilo ostatním výrobcům. Zástupci menších pivovarů, kteří si nepřáli být jmenováni, uvedli, že lídři trhu nechtějí publikovat své aktuální výsledky, neboť se jim letos nedaří jako v uplynulých letech, ti to popřeli.

Pivovarníci chtějí do konce letošního roku vybrat nadnárodní společnost, která by pro ně výsledky zpracovávala, řekl Veselý. Té pivovary následně předají své výsledky od srpna do konce letošního roku. Dosud chybějící údaje doplněné o prosincová čísla, budou tedy známy až v roce 2010.

Podle antimonopolního úřadu zaběhlý systém pravidla hospodářské soutěže neporušoval. Problém ale nevidí ani v novém systému. "Podle informací, jež má úřad o současném stavu k dispozici, nemáme z hlediska ochrany hospodářské soutěže výhrady proti zveřejňování informací," řekl ČTK mluvčí ÚOHS Kristián Chalupa.

"Jsme rádi, že se situace vyřešila ke spokojenosti všech pivovarů. Je důležité, že nový systém sběru dat nepředstavuje soutěžně právní riziko," řekl mluvčí jedničky tuzemského pivovarského trhu, Plzeňského Prazdroje, Jiří Mareček.

Výroba klesla o 6,81 procent

Výroba tuzemských pivovarů v pololetí meziročně klesla o 6,81 procent na 9,201 milionu hektolitrů piva. Na domácím trhu prodaly pivovary 7,527 milionu hektolitrů, což bylo o 5,41 procent méně než loni. Dle neoficiálních výsledků za červenec pokles výroby zrychlil téměř na deset procent. Lídrovi trhu Plzeňskému Prazdroji o více než 13 procent, pražskému Staropramenu téměř o osm procent, pivovarům ze skupiny Heineken přibližně o 11 procent.

V Česku, tradiční pivní velmoci, stále pokračuje koncentrace výroby do rukou několika nadnárodních skupin. Podle Českého svazu pivovarů a sladoven z celkového loňského výstavu pivovarů v Česku (19,8 milionu hl) vyrobila pětice největších producentů téměř 86,2 procenta.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru