Průmyslová výroba v Číně v listopadu prudce vzrostla a zaznamenala nejrychlejší vzestup za téměř dva a půl roku. Růst v průmyslu, který ukazuje na rychlé oživování čínské ekonomiky z globálního útlumu, doprovázelo také obnovení vzestupu spotřebitelských cen. Přetrvání určité slabosti však v páteční sérii oficiálních statistických údajů naznačil pokračující pokles čínského vývozu.

Produkce průmyslu v meziročním srovnání zrychlila růst na 19,2 procenta z říjnového tempa 16,1 procenta a expandovala nejrychleji od června 2007. Ekonomové očekávali zvýšení o 18 procent.

V listopadu se v Číně po devíti měsících cenového poklesu obnovila inflace. Spotřebitelské ceny se meziročně zvýšily o 0,6 procenta.

Silný růst dovozu

O expanzi čínského hospodářství svědčí i silný růst dovozů, jimiž Čína přispívá k oživení globální ekonomiky. Dovoz se proti loňskému listopadu zvýšil o 26,7 procenta a zastavil sérii 12 měsíců propadu.

Zklamáním byl naopak vývoj vývozu, který je nadále hlavním růstovým motorem Číny. Export klesl meziročně o 1,2 procenta, třebaže analytici čekali, že po 12 měsících poklesu obnoví růst. Obchodní přebytek Číny klesl na 19,9 miliardy dolarů z říjnových 24 miliard dolarů.

Pokles vývozu podle ekonomů potvrzuje, že čínská centrální banka zatím nebude spěchat s přitvrzováním měnové politiky. Vláda tento týden po výročním zasedání věnovaném ekonomické politice oznámila, že prozatím zachová dosavadní uvolněnou rozpočtovou a měnovou politiku, Slíbila však, že bude nadále omezovat přílišný růst investic a úvěrů, a signalizovala, že v případě nutnosti bude připravena politiku zpřísnit.

Obnovení čínské inflace podle analytiků naznačuje, že růst cen se zřejmě brzy vrátí do centra pozornosti vlády a centrální banky. Politicky citlivé jsou zejména ceny potravin, které v listopadu vzrostly o 3,2 procenta, zatímco ostatní ceny klesly o 0,7 procenta.