Firma Czech Coal zůstane i v roce 2010 nejdražším dodavatelem hnědého uhlí pro společnost ČEZ. Sdělil to ve středu mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Reagoval tak na pondělní informace týdeníku Euro, že by dodávky od mosteckého podniku měly být levnější než například uhlí od Severočeských dolů a že ČEZ tak ušetří stovky milionů korun.

Kříž upřesnil, že ceny v příštím roce klesnou přesně podle smluv, které jsou vázány i na ceny elektřiny na velkoobchodních burzách a na vývoj inflace. "Czech Coal přesto zůstane, tak jako je tomu v letošním roce, nejdražším dodavatelem hnědého uhlí pro naše elektrárny. Jeho cena za gigajoule uhlí je a bude vyšší než od Severočeských dolů i dalších dodavatelů," sdělil Kříž.

Konkrétnější informace neuvedl s ohledem na smluvní mlčenlivost o přesných cenách uhlí, ověřit si to ale prý mohou například kontrolní orgány Evropské komise.

Tržby Czech Coalu se propadnou

Ustanovení o vázanosti cen uhlí na ceny elektřiny na velkoobchodních burzách a na vývoj inflace bylo do smluv včleněno právě s ohledem na tehdejší růst cen elektřiny, aby případný profit byl rozložen nejen na výrobce, ale i na těžební společnosti, vysvětlil Kříž. Při současném poklesu cen se obě strany podílí i na opačném trendu.

Podle informací Eura by měl ČEZ příští rok Czech Coalu platit v průměru zhruba 31 korun za gigajoule uhlí, což je takřka o 20 procent méně než letos. Podle předběžných odhadů se sleva dodávek projeví v tržbách Czech Coalu až miliardovým propadem, napsalo Euro.

Skupina Czech Coal se loni na celkové tuzemské produkci 47,1 milionu tun hnědého uhlí podílela téměř z jedné třetiny. Jedničkou na trhu jsou Severočeské doly ze skupiny ČEZ.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru