Blogy
Jan Macháček
Bye, bye, Dubaj!
 

Celý finanční svět zažil v úterý šok. Po arabské Dubaji se ve vážných problémech totiž ocitlo Řecko. Stalo se první ze zemí, kde se platí eurem, jejíž rating klesl pod stupeň A. Rating Řecku snížila agentura Fitch.

Další z významných ratingových agentur Standard & Poor’s pohrozila, že udělá totéž. To okamžitě rozpoutalo paniku na řecké burze, která se prudce propadla. Vzápětí oslabilo dokonce i euro, jež se dostalo k dolaru na nejnižší hodnoty za poslední měsíc.

Rating jednotlivých zemí je totiž pro investory velice důležitý. Ukazuje, jak velké podstupují riziko, když dané zemi půjčí – jinými slovy, když koupí její dluhopisy. A nyní mohou Řekové počítat s tím, že se od nich začnou investoři odvracet.

Řecku podobný zásah hrozil už dlouho. Letos tuto balkánskou zemi čeká rekordní rozpočtový deficit 12,7 procenta. Celkově je země zadlužená nejvíce ze všech v celé EU. Její dluh dosahuje 125 procent HDP. (Pro srovnání v Česku je to 36,5 procenta.)

Místní socialistická vláda se tak dostává pod tlak. „Buď vláda radikálně sníží zadlužení, nebo rating Řecka bude dál klesat. To může znamenat, že zemi již nikdo nepůjčí,“ prohlásil jeden z řeckých ekonomů Nikos Lianeris z aténské společnosti Alpha Finance Investment services.

ctete-v-sredu-530.gif
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru