Blížící se vánoční svátky a rostoucí nákupní horečka jsou ideálním časem pro kriminální skupiny a jejich útok na data a peníze klientů bank. Vzhledem k tomu, že existuje možnost dalších útoků na bankomaty a platební karty v Česku oznámila Česká spořitelna (ČS), že zvýší intenzitu monitoringu svých bankomatů.

Obavy z další vlny kopírování karet a jejich PIN kódů v bankomatech, které se objevily v nedávné době i u bankomatů dalších bank, zvyšují ostražitost finančnínch domů.

"Klientům doporučujeme při výběrech hotovosti z bankomatů maximální obezřetnost a opatrnost. Při jakémkoli podezření na nestandardní chování bankomatu doporučujeme klientům vůbec kartu nevkládat a informovat banku nebo policii," radí ČS.

Poslední případy vznikly pomocí tzv. skimmovacích zařízení. V podstatě jde o čtečky karet, které jsou připojeny k vlastnímu bankomatu v místě, kam vkládá klient kartu. Pokud je to na frekventovaném místě, lidé si často ničeho nevšimnou a podvodníci získají záznam z magnetického proužku karty. V kombinaci s dalšími metodami a pomocí nejmodernější techniky jsou pak schopni se v rychlém čase dostat k penězům klientů.

ANIMACE: Bankomat jako past na peníze. Podívejte se na finty zlodějů
(článek pokračuje pod animací)

 

Případy skimmingu se množí, naposledy v pondělí

Co je skimming?

Termínem „skimming“ označují kriminalisté způsob kopírování platebních karet pomocí speciálního snímacího zařízení, které pachatelé umísťují přímo na bankomaty peněžních ústavů. Zloději pak získají informace, díky kterým jsou schopni účet postiženého „vybílit“

Právě Česká spořitelna čelí v poslední době asi nejčastěji podobným útokům na karty, tzv. skimmingu. Koncem listopadu se stal obětí podvodu bankomat před pobočkou spořitelny v Bryksově ulici v Praze na Černém Mostě. Odhalené skimmovací zařízení na bankomatu nebudilo na první pohled žádné podezření.

"Při zběžném pohledu to nebylo patrné. Kamerka byla nad klávesnici a čtečka údajů z karty byla na původním antiskimovacím nástavci, ale byla z podobného materiálu a ve stejné barvě," potvrdil tehdy HN Karel Kadlčák z České spořitelny.

Nejnovější potvrzený případ podvodníků na bankomaty České spořitelny proběhl toto pondělí. "Díky všímavosti klientů a pomoci banky zadržela Policie ČR v Praze dva muže, kteří jsou podezřelí z instalace skimmovacích zařízení na bankomaty. U mužů bylo nalezeno skimmovací zařízení i padělky karet," uvedla ČS.

Klienti bank se však nemusí obávat o ztrátu peněz. Banky všechny ubezpečují, že ztráty klientů způsobených kopírováním karet kompenzují.

Podvodníci o krok napřed

Podle poznatků, které má banka k dispozici, mívají nejnovější modely kopírovacího zařízení na bankomatech České spořitelny stejnou zelenavou barvu jako bezpečnostní tzv antiskimmovací nástavec FDI, který je umístěn v bankomatu na vstupu pro kartu.

Nejčastěji se v poslední době stává, že právě tyto falešné nástavce jsou upevněny na pravý nástavec. Kopírování karet je problémem bank a jejich klientů po celé Evropě. Banky proto zavádějí nejrůznější preventivní opatření, aby ochránily data a tedy i peníze klientů.

V současné době jsou pomalu již nedílnou součástí bankomatů protikopírovací zařízení a různé ochranné softwary. Ani to však vždy nestačí jak potvrzuje nedávný tzv. španělský případ, který donutil banky v Česku stáhnout přes 10 tisíc karet, kvůli úniku dat ve Španělsku. Banky v Německu musely dokonce vyměnit klientům skoro 150 tisíc karet.