Zájem o najímání nových pracovních sil pro první čtvrtletí příštího roku v České republice klesl a je nejnižší v dosavadní historii měření. Vyplývá to z průzkumu společnosti Manpower. Celosvětově se naopak výhled zlepšuje, zvýšený zájem o najímání nových zaměstnanců hlásí 25 z 35 zemí zahrnutých do průzkumu. To naznačuje, že zaměstnanost by mohla v prvním čtvrtletí opět začít růst.

Průzkum ukázal, že ozdravení trhu práce bude rychlejší v USA než v Asii a Evropě. Z globálního hlediska je však rychlé oživení nepravděpodobné. Průzkum Manpower vychází z dotazování u 71 000 zaměstnavatelů ve 35 zemích a teritoriích. Manpower využívá výsledky průzkumu pro stanovení vlastní strategie na příští tři měsíce, například mu pomáhá při určení, zda otevře nebo zavře pobočky.

Z Evropy se nálada zaměstnavatelů zlepšila ve Francii, Rakousku, Německu a ve Skandinávii. Nepatrně se změnil výhled firem v Británii. Kromě Česka však výrazně klesá zájem o najímání nových pracovních sil rovněž v Maďarsku, Polsku a Rumunsku.

Optimismus roste v Asii

V Asii se naopak optimismus mezi zaměstnavateli proti předchozímu čtvrtletí zlepšil. Částečně je to odrazem domácí spotřeby.

Index pro Spojené státy se zlepšil na plus šest bodů z minus dvou bodů ve čtvrtém čtvrtletí. Index vycházející z rozhovoru s 28.000 zaměstnavateli ukazuje rozdíl mezi těmi, kteří uvádějí zájem o nábor nových pracovních sil, a podniky plánujícími propouštět. Až 73 procent dotazovaných uvedlo, že neočekávají změnu v najímání nových zaměstnanců. Výsledky jsou odrazem obezřetnosti ve výhledu vývoje americké ekonomiky a výdajů spotřebitelů. Spotřebitelé v USA jsou podle Manpoweru hlavním faktorem ovlivňujícím vývoj zaměstnanosti po celém světě.

Manpower zhotovuje průzkum pro USA od roku 1962. Průzkum je považován za hlavní indikátor trendů na trhu práce. V dalších zemích má však průzkum pouze krátkou historii, většina z nich byla zahrnuta do průzkumu teprve v minulém desetiletí. Firma Manpower působí v 80 zemích světa, hlavní část jejích zisků a příjmů pochází ze zemí mimo USA, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru