Míra nezaměstnanosti se v listopadu vrátila opět k růstu, když dosáhla zářijových 8,6 procenta, oznámilo v úterý Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Bez práce bylo ke konci listopadu 508 909 lidí. Jejich počet je o 10 149 vyšší než ke konci předchozího měsíce, ve srovnání se stejným obdobím roku 2008 vzrostl o 188 610.

Téměř polovinu všech nezaměstnaných tvoří ženy, jejichž podíl dosáhl 49,6 procenta.

"Na přírůstku míry nezaměstnanosti se podepsal jak vyšší přírůstek nových nezaměstnaných, tak nižší počet osob vyřazených z evidence úřadů práce. Trh práce je zamrzlý a vývoj pro příští měsíce zatím neskýtá žádné optimistické vyhlídky," uvedl v reakci na novou statistiku Pavel Mertlík, hlavní ekonom z Raiffeisenbank. 

Úřady práce zaregistrovali proti říjnu méně nezaměstnaných z řad absolventů škol, kterých bylo evidováno 36 120. Jejich počet poklesl ve srovnání s předchozím měsícem o 1 835 osob a ve srovnání se listopadem 2008 je vyšší o 11 699 osob. Na celkové nezaměstnanosti se podílejí 7,1 procenty (říjen 2009 – 7,6 %, listopad 2008 – 7,6 %).

Míra registrované nezaměstnanosti v listopadu vzrostla na 8,6 procenta, proti říjnovým 8,5 procenta a loňským listopadovým 5,3 procenta. Míru nezaměstnanosti vyšší než republikový průměr vykázalo 49 okresů, nejvyšší byla v okresech Most (15,9 %), Děčín (14,2 %), Bruntál (14,2 %), Hodonín (14,1 %) a Karviná (14,0 %). Nejnižší míra nezaměstnanosti byla zaznamenána v okresech Praha-východ (3,3 %), Praha (3,5 %) a Praha–západ (3,9 %). Míra registrované nezaměstnanosti mužů vzrostla na 7,6 procenta a  žen na 10,0 procenta.

Harmonizovaná míra nezaměstnanosti, která je zpracovávaná EUROSTATEM pro mezinárodní srovnání, dosáhla v ČR v říjnu 2009 6,8 %.

Nezaměstnanost čeká růst k 10 procentům

Podle analytiků je listopadové číslo v souladu s očekáváním, přičemž míra nezaměstnanosti podle nich ještě vzroste. V následujících měsících by měla vyšplhat až k deseti procentům, přestože v říjnu meziměsíčně klesla o 0,1 procentního bodu na 8,5 procenta. Říjnový pokles byl však podle ekonomů způsoben pouze sezónními faktory, nikoli trvalým zlepšením na trhu práce.

"Nutno podotknout, že za snížením stojí pouze sezónní faktory. Očištění o sezónnost ukazuje, že situace na trhu práce se nadále zhoršuje," uvedl analytik Komerční banky Jan Vejmělek. Trh práce je podle něj nadále odrazem nepříznivé hospodářské situace, kdy pokles poptávky a odbytu nutí české producenty a zaměstnavatele reagovat snižováním nákladů.

Navíc se podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka nelepší ani poptávka na trhu práce. "Očekáváme další zhoršení. Sezónní vlivy na přelomu roku jsou výrazně negativní a pravděpodobně dostanou míru nezaměstnanosti nad devět procent. Vrcholu by nezaměstnanost mohla dosáhnout v prvním čtvrtletí příštího roku," uvedl.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru