Ministr financí Eduard Janota je ochoten vypsat výběrové řízení na vývoj, distribuci a evidenci dluhopisů pro občany. Na tuto práci ministerstvo již vybralo firmu ASD Software ze Šumperka. Tendr sice vypisovat nemuselo, ale vznikly pochybnosti o tom, zda částka, kterou firma dostane, není příliš vysoká.

„Pokud bude politická vůle, jsem připraven výběrové řízení vypsat. Ale celý projekt se tak zpozdí o rok,“ prohlásil ministr. Zároveň HN sdělil, že cena, kterou má softwarová firma dostat, se určitě sníží.

„Bude to méně než 7,5 procenta z výnosu. Smlouva s firmou ještě nebyla podepsána“ řekl Janota. Tolik měla podle původního záměru firma ročně inkasovat. Pokud by tomu tak bylo, firma by jen z první emise dluhopisů za 20 miliard korun při výnosu pět procent dostala od investorů asi 75 milionů korun ročně. Jelikož dluhopisy jsou splatné za deset let, přišla by si dohromady na 750 milionů.

Zda výběrové řízení Janota vypíše, bude záležet hlavně na tom, jaké stanovisko zaujme premiér Jan Fischer. V úterý bude o zákonech, které mají připravit půdu pro první emisi dluhopisů, jednat rozpočtový výbor a ještě tento týden celá sněmovna.

Podrobnosti čtěte v úterních HN.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru