Odbory nošovické automobilky Hyundai v pondělí ráno vyhlásily stávkovou pohotovost, iHNed.cz to potvrdil mluvčí společnosti Petr Vaněk. "V oficiálním vyjádření, které nám bylo předáno odbory, stojí, že stávková pohotovost je vyhlášena od 7. 12. 2009 od 7:30," uvedl Vaněk.

Vyhlášení stávkové pohotovosti ještě neznamená zastavení výroby, jde jen o upozornění zástupců zaměstnanců, že se linky mohou zastavit, pokud nedojde k dohodě. "Výroba automobilů normálně pokračuje," dodal Vaněk.

Současně odboráři předali vedení svoje požadavky. Důvodem nespokojenosti je podle odborů množství přesčasů a špatné pracovní podmínky zaměstnanců.

Ve svých požadavcích odbory požadují, aby zaměstnanci, kteří "přerušili výrobu minulý týden (2.12.) nebyli postihování žádnými sankcemi, včetně vytýkacích dopisů."

V oblasti přesčasů, které jsou hlavním bodem sváru, chtějí odbory zmírnit přesčasovou práci na minimum poté, co dojde k dohodě s odboráři. "Za vykonanou práci přesčas v roce 2009 ať firma vyplatí odměnu 5.000 korun," stojí v požadavcích.

Přesčasy a špatné ohodnocení trnem v oku zaměstnanců

Situace v automobilce se vyostřila minulý týden ve středu, kdy zhruba 400 zaměstnanců spontánně stávkovalo kvůli neustálým přesčasům. Na hodinu přerušili práci v montovně. Protestovali také proti špatným platovým podmínkám a údajné šikaně. Vedení oponovalo, že přesčasy musí zaměstnanci dělat kvůli splnění požadavků na dodávky automobilů.

Podle odborářů nošovické automobilky Hyundai s nimi do pátku odmítalo vedení společnosti jednat, proto během čtvrtka avizovali záměr vyhlásit stávkovou pohotovost.

Cíle stávkové pohotovosti ZO OS KOVO

Požadujeme, aby:

-    zaměstnanci, kteří přerušili výrobu dne 2.12.2009 nebyli postihování žádnými sankcemi, včetně vytýkacích dopisů.

-    byla zahájena skutečná komunikace se zástupci OS KOVO, jejímž cílem by mělo být nejen uklidnění situace, ale zejména nastavení nové kvality spolupráce mezi firmou Huyndai a OS KOVO. Bez splnění této podmínky není možné garantovat uklidnění situace. Informování ze strany zaměstnavatele vůči zástupcům zaměstnanců je nedostačující a firma neumožňuje zákonné právo na informování zaměstnanců ze strany odborové organizace na pracovišti a neumožňujete nám tak informovat zaměstnance.

v oblasti přesčasů firma:
-    zmírnila práci přesčas na minimum, a to po dohodě s odborovou organizaci.

-    za vykonanou práci přesčas v roce 2009 vyplatila odměnu 5.000 korun.


v oblasti výročního bonusu:
-    Musí byt písemně stvrzeno, že pokud zaměstnanci splňovali kriteria vnitřního předpisu a nebyl jim vyplacen v plné výši, tak bude udělena náprava v následujícím výplatním termínu.

-    noční směny, které mají začít 21.12.2009 byly přesunuty na 20.12.2009 a ukončeny dne 23.12.2009

-    snížení kriterií pro hodnocení zaměstnanců – vytýkací dopisy, neměli tak razantní vliv na povyšování, roční bonus a měsíční prémie. Navrhujeme, aby se vztahoval jen na jedno hodnocení a ne na všechny výše uvedené příklady.

-    byl odborové organizaci a jejím zástupcům umožněn přístup na pracoviště všech výrobních oddělení.

V případě splnění výše uvedených podmínek podpoříme zaměstnavatele v oblasti práce přesčas, kterou nám předložil dne 4.12.2009, a to na následující dny 8.-10.12 2009 a končit bude v těchto dnech v 17:55 hod.  a v sobotu 12.12.2009.

V Nošovicích 7.12.2009

    Radek  Kuchař,  předseda  ZO OS KOVO při Hyundai Nošovice

Podle odborů existuje již delší čas pro vyhlášení stávkové pohotovosti několik důvodů. Vedení automobilky podle odborů nepřistupuje na žádné požadavky, které by zlepšily pracovní podmínky.

"Tak, aby práci zaměstnancům jakýmkoliv způsobem zpříjemnili, nebo nadstandardně je ohodnotili, když se Hyundai žádná krize netýká," podotkl odborář.

Podle platného zákoníku práce může zaměstnavatel nařídit práci přesčas jen ve výjimečných případech. Tím mohou být například vážné provozní důvody, které uvádí vedení Hyundai. Nařízená práce navíc však nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin týdně. Celkem pak může dosáhnout délky 150 hodin za celý kalendářní rok.

Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci příplatek ve výši nejméně 25 procent průměrného hodinového výdělku za každou hodinu práce.

Nošovická automobilka Hyundai nyní zaměstnává 2000 lidí. Sériovou výrobu firma rozjela loni v listopadu. Do letošního září vyrobila zhruba 80.000 vozů, její současná výrobní kapacita je 200.000 automobilů ročně.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru