Zahraniční obchod České republiky skončil v říjnu přebytkem 17,5 miliardy korun, což byl meziročně o 22,7 miliardy Kč lepší výsledek. Říjnové údaje zveřejnil v pondělí Český statistický úřad. V září skončil přebytkem 17,8 miliardy korun, což byl meziročně o 7,3 miliardy Kč lepší výsledek.

"Obchodní bilance skončila přebytkem 17,5 mld. Kč, což představuje proti říjnu 2008 (schodek 5,2 mld. Kč) zlepšení o 22,7 mld. Kč a největší meziroční změnu salda v historii České republiky," uvedl ČSÚ.

Přebytek ve výší 17,5 mld Kč vysoko překonal odhady analytiků, když trh očekával kladný výsledek kolem 8 miliard korun.

Loni v říjnu skončil zahraniční obchod se schodkem téměř čtyř miliard korun, což byl meziroční zhoršení o 12,1 miliardy korun a současně největší negativní meziroční změna od roku 1994.

K současnému vysokému přebytku přispěl hlavně menší deficit obchodu s minerálními palivy a vyšší přebytek obchodu se silničními vozidly. Vývoz klesl v běžných cenách o 11,2 procenta, dovoz se snížil o 21,1 procenta. Obrat zahraničního obchodu 370,7 miliardy Kč ovšem dosáhl zatím nejvyšší letošní měsíční hodnoty, oznámili statistici.

"Přebytku pomohly ceny ropy a stále ještě doznívající německé šrotovné. Celskový přebytek české obchodní bilance letos již překonal 135 mld Kč, což představuje zhruba 3,5 % HDP. ČR tak letos posílila svoji pozice z hlediska bilance vnějších vztahů a mezi zeměmi střední Evropy ji má nadále bezkonkurenčně nejlepší," pochválil výsledek Pavel Mertlík, hlavní ekonom Raiffeisenbank.

Vlivem oslabení koruny vůči euru a posílení k dolaru klesl zahraniční obchod výrazněji v přepočtu na eura (vývoz o 14,8 procenta, dovoz o 24,3 procenta) než na dolary. V přepočtu na americkou měnu se vývoz snížil o 5,4 procenta a dovoz o 15,9 procenta. Letošní říjen měl ale o jeden pracovní den méně než říjen 2008.

Podle Petra Dufka nelze nad vývojem exportu ani importu příliš jásat. "Meziročně se vývoz propadá o 11,2 %, a to navzdory slabší srovnávací základně. Ukazuje se tak, že poptávka po českých výrobcích se v posledních měsících zásadně k lepšímu nemění. Ani na domácím trhu nepanuje žádný velký zájem o dovážené výrobky jakéhokoliv druhu. Dovoz padá o více než pětinu nejen díky levnějším surovinám, ale především v důsledku slabé spotřebitelské i investiční poptávky." 

V lednu až říjnu klesl vývoz o 16,8 % a dovoz o 20,3 %. Obchodní bilance vykázala přebytek 135,8 mld. Kč, který byl meziročně o 58,4 mld. Kč větší.

Statistici také provedli pravidelné čtvrtletní zpřesnění údajů. Podle zpřesněných údajů přebytek bilance za první čtvrtletí 2009 klesl o 1,1 mld. Kč na 32,3 mld. Kč, za druhé čtvrtletí 2009 vzrostl o 3,0 mld. Kč na 46,7 mld. Kč a za třetí čtvrtletí 2009 se snížil o 1,3 mld. Kč na 39,3 mld. Kč. Za tři čtvrtletí 2009 tak aktivum obchodní bilance stouplo o 0,6 mld. Kč na 118,4 mld. Kč.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru