Obří těžební společnosti BHP Billiton a Rio Tinto se dohodly na spojení svých aktivit se železnou rudou v Západní Austrálii. Hodnota společného podniku by činila 116 miliard dolarů (zhruba dva biliony korun). Informovala o tom v sobotu agentura Reuters.

Dohoda dává konkrétní podobu plánům, které firmy nastínily již v červnu. Každá ze společností bude mít v podniku poloviční podíl. Firmy očekávají dokončení dohody ve druhé polovině příštího roku. Předpokládají, že spojením aktivit ušetří minimálně deset miliard dolarů ročně na provozních a kapitálových výdajích.

Dohoda nastoluje spolupráci mezi dvěma ze tří největších producentů železné rudy na světě, což znepokojuje velké zákazníky v Číně. Podle investorů však dohodu stále zastiňuje nejistota ohledně získání souhlasů od regulátorů trhů. "Velkým kamenem úrazu opravdu budou povolení regulačních úřadů," upozornil analytik Tim Schroeders ze společnosti Pengana Capital.

Firmy uvedly, že předloží svůj plán australským regulačním orgánům i Evropské komisi. Oba podniky jsou zaregistrovány na burzách v Austrálii a Británii. BHP se před časem neúspěšně pokusila o úplné převzetí Ria. Evropská komise tehdy vyjádřila obavy z nadměrné dominance na trhu se železnou rudou. Firmy proto nyní slibují, že jejich marketingové aktivity zůstanou odděleny.

 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru