Kdo bude dál ve vedení České pošty v tuto chvíli není jasné. Z informací týdeníku Ekonom vyplývá, že buď chce Petra Sedláčka odvolat ministr vnitra Martin Pecina (nominován ČSSD), nebo podle jiných uvažuje šéf pošty o odchodu sám. HN zjistily, že by ho ve funkci mohli nahradit až čtyři různí lidé.

Týdeník Ekonom se odvolává na několik dobře informovaných zdrojů, které mají přehled o dění v resortu ministerstva vnitra, který je zřizovatelem České pošty.

Podle médií se tento týden o Sedláčkově odvolání na vnitru skutečně jednalo, ale ministerské tlaky současný generální ředitel ustál. Podle dalších informací by Sedláček ale údajně mohl ve vedení státního podniku skončit sám, protože údajně dostal atraktivní nabídku na jinou manažerskou práci a nyní se rozhoduje, zda ji přijme.

Vnitro má čtyři jména možných nástupců

Podle zdrojů HN blízkých ministerstvu vnitra by ale v případě, že se Sedláček rozhodne na svůj post rezignovat, má zřizovatel pošty už vytipovaných několik kandidátů na šéfa tohoto státního podniku. Zatím se na vřejnost dostalo jen jméno Marcely Hrdé, která je vrchní ředitelkou divize Neletecký provoz, služby a transformace Letiště Praha a sedí v představenstvu společnosti. Na letiště přišla v květnu 2006 z Českých aerolinií, kde byla statutární zástupkyní prezidenta společnosti Jaroslava Tvrdíka (ČSSD) a viceprezidentkou pro marketing a prodej.

Ve hře jsou však ještě další tři možní nástupci přímo z pošty.

Jiří Maceška,který ve vedení dozorčí rady pošty nahradil teprve k 1. červenci Zdeňka Zajíčka, který po neshodě s Pecinou ohledně svých kompetencí z ministerstva vnitra nedávno odešel. Maceška naposledy působil na ministerstvu financí jako poradce ministrů Kalouska a Janoty a před tím na různých pozicích ministerstva průmyslu a obchodu. Do roku 2006 velvyslancem České republiky při Organizaci pro hospodářskou spolupráci a rozvoj.

Dalším kandidátem je Petr Zatloukal, náměstek generálního ředitele pro poštovní provoz a rozvoj technologií v České poště. Tím se stal letos 1. října, do té doby pracoval ve funkci náměstka pro logistiku a IT České pošty, kterou zastával od počátku roku 2008.Před příchodem do České pošty působil Zatloukal ve statutárních orgánech společnosti Telefónica O2, soukromě podnikal v informačních technologiích, na ministerstvu vnitra byl ředitelem provozu a rozvoje informační infrastruktury.

Čtvrtým potenciálním novým šéfem pošty, který je ve hře, je Michal Pešek, současný náměstek pro informační technologie pošty. Před tím byl na České poště ředitelm odboru IT.

Politické tlaky? Pecina tvrdí, že odvolání není ve hře

Na otázku HN, zda jsou úvahy o odchodu nebo ne pravdivé, Sedláček odpověděl: "Bez komentáře." Podle informací HN ale Sedláček o odchodu skutečně uvažuje.

Jedním z důvodů může být i to, že ho do funkce dosadil bývalý ministr vnitra Ivan Langer (ODS). Po pádu Topolánkovy vlády ve Fischerově kabinetu převzal resort vnitra Pecina nominovaný ČSSD a Sedláčkova pozice se změnila. O Sedláčkově odchodu podle Ekonomu hovoří jak lidé z ČSSD, tak i z ODS.

Sám ministr Martin Pecina ale pro HN v pátek uvedl, že nechystá na poště žádné silové řešení. "O odvolání Petra Sedláčka neuvažuji. Nemám žádný důvod, proč ho odvolávat. Na několik měsíců, které zbývají do řádných voleb, by to nedávalo žádný smysl," prohlásil pro HN Pecina.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru