Své roboty přivezli studenti 12 středních škol z celé republiky a poprvé své práce představily také děti ze škol základních. Na výzvědy do Liberce přijeli i školáci z polské Vratislavi, kde by rádi podobnou soutěž už v příštím roce sami uspořádali.

"Cílem soutěže je prověřit schopnosti a nápaditost studentů a také u nich vzbudit zájem o technické obory," vysvětlil Josef Janeček z Fakulty mechatroniky, informatiky a mezioborových studií Technické univerzity v Liberci, která akci pořádá.

Kyber robot 2009Ocenil především kreativitu studentů a posun od výukových robotů typu stavebnice ke kategorii libovolný robot. "Letos jsme jich viděli devět, svědčí to o zájmu studentů o vlastní konstrukci a práci s těmi roboty, což je velmi pozitivní," dodal Janeček.

Třeba student třetího ročníku liberecké elektrotechnické průmyslovky Filip Svoboda v Liberci předvedl svého hlasem ovládaného robota. "Chtěl jsem ho mít jako doprovod pro nevidomé, zatím ale nezvládá navigaci ve složitém terénu," poznamenal student.

Robot studentů Josefa Havlíčka a Jana Stránského z Brna zase předvedl bravurní diskotanec, za který by se nemusel stydět ani profesionální tanečník.

"Máme radost, že zájem o soutěž mezi středoškoláky roste. Potěšitelný je i zájem ze základních škol a začínají se nám hlásit také zájmové kroužky zaměřené na techniku," řekl Janeček.

Kyber robot je jen jedním z řady projektů, jimiž se snaží liberecká univerzita přivést mladé lidi ke studiu technických oborů. Nedávno zahájila také projekt Starttech - začni s technikou, který podpořila Evropská unie. Ten se snaží nenásilnou a zábavnou formou oslovit nejen středoškoláky, ale i děti ze základních škol.

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru