Policie nemůže přijmout zájemce, kteří se jí přihlásili v letošní náborové kampani. Potřebuje sice přibližně 3000 nových příslušníků, ale nemá peníze na jejich platy.

Náborová kampaň pod heslem "Pomáhat a chránit" začala v druhé polovině dubna a trvala do června. Do policejních řad nalákala 10 tisíc lidí. Policie však vinou krize musela zastavit nabírání nových příslušníků a odevzdat peníze na volná tabulková místa, řekl ČTK personální ředitel policie Roman Fidler.

"Policie České republiky v současné době neprovádí plošný nábor nových policistů. Je možné, že v rámci krajských ředitelství policie budou přijímáni jednotlivci na specializovaná pracovní místa," stojí na webových stránkách policie.

Kampaň za 20 milionů

Náborová kampaň přitom stála policii 20 milionů korun. "Měla dva úkoly - doplnit stavy chybějících policistů a zvýšit hrdost současných policistů na jejich povolání," dodal Fidler s tím, že druhý úkol podle něj splnila stoprocentně.

"Dostali jsme se na běžné číslo odcházejících policistů. Při běžném roku je přirozená fluktuace 1500 lidí," doplnil Fidler. Letos podle něj zatím odešlo ze služebního poměru 1800 policistů.

Na kampaň zareagovalo podle personálního ředitele 10 tisíc zájemců. Z toho 45 procent by mohlo projít všemi vstupními testy. "Ekonomická krize zasáhla i policii a museli jsme odevzdat peníze na volná místa," řekl Fidler s tím, že policie nebude dál nabírat nové zájemce o policejní službu, pouze jen doplňovat místa po odcházejících.

Masivní odchod v roce 2007

K letošnímu září u policie působilo 43 859 příslušníků. V roce 2008 měla policie například 48 tisíc tabulkových míst, zároveň však chybělo téměř 5000 policistů. Nejvíce strážců zákona za poslední roky odešlo do civilu v roce 2007, tedy v době, kdy začal platit nový služební zákon, který zajišťuje déle sloužícím policistům vysoké výsluhy. Za vlnou odchodů od policie je i generační výměna pracovníků.

Odlivu od policie čelilo vedení resortu náborovou kampaní, jejíž loňská část pomohla přilákat do řad policie nejvíce nováčků za posledních pět let - téměř 3800 lidí. Počet přijatých příslušníků tak loni přesáhl počet těch, kteří od policie odešli.

Související