Oživení hospodářství Spojených států musí obstarat soukromý sektor, a ne vláda, řekl ve čtvrtek americký prezident Barack Obama na začátku svého fóra o tvorbě pracovních míst.

Podotkl, že vláda může pro obnovení ekonomiky vytvořit prostředí, ale nemá peníze na to, aby je financovala. Americké hospodářství již sice jeví známky oživení, nezaměstnanost je ale stále vysoká, Obama proto do Washingtonu sezval ekonomy, zástupce měst i podnikatele, aby na ni hledali recepty.

"Přestože věřím, že vláda má klíčovou roli při vytváření podmínek pro ekonomický růst, opravdové hospodářské oživení nakonec vzejde ze soukromého sektoru. Nemáme dost peněz z veřejných zdrojů, abychom zaplnili díru po soukromých penězích, která vznikla důsledku krize," podotkl americký prezident. Dodal, že oživení nepřijde, pokud firmy nezačnou znovu investoval, zaměstnávat a lidé nezačnou opět utrácet.

Snižování nákladů namísto nových pracovníků

Největším problémem amerického pracovního trhu je podle Obamy v současnosti to, že firmy nepřijímají nové pracovníky, i když už se jim už daří lépe. Hlava Bílého domu podotkla, že nyní raději snižují náklady, než aby vytvářely nová místa.

Hlavní otázkou pro čtvrteční fórum, kterého se zúčastnil například nositel Nobelovy ceny za ekonomii Paul Krugman nebo šéf společnosti Google Eric Schmidt, bylo jak podniky přimět, aby znovu začaly nabírat nové zaměstnance.

Bílý dům v uplynulých týdnech signalizoval, že jeho ekonomickou prioritou v následujícím roce bude snaha o redukci hrozivého rozpočtového schodku. Spojené státy si podle těchto náznaků již nemohou dovolit další rozsáhlý stimul na podporu ekonomiky, jako byl letošní podpůrný balíček v hodnotě 787 miliard dolarů. Dnešní Obamovo vyjádření je v souladu s touto linií.

Problém - tvorba pracovních míst

Řada demokratických politiků, ale i někteří ekonomové, například právě Krugman, však často o potřebě nového stimulu na tvorbu pracovních míst mluví. Krugman nedávno ve svém článku pro deník The New York Times uvedl, že záchrana pracovního trhu je nyní důležitější než rozpočtový schodek, jehož financování je navíc díky příznivým podmínkám na trhu relativně levné. Jiní ekonomové ale namítají, že takový stav už nebude trvat dlouho a vysoký schodek by v konečném důsledku mohl vést k dalším otřesům nejen americké, ale i globální ekonomiky.

Podle analýzy agentury Reuters Obama svou neochotou dále utrácet riskuje, že dnešní summit nepřinese zásadní výsledky a bude jen cvičením ve vztazích s veřejností. "Pokud chcete, aby lidé najímali jiné lidi, potřebujete poptávku po zbožích a službách. A nevím, jak to uděláte bez kroků, které jsou skutečně efektivní pro stimulaci růstu poptávky," podotkl washingtonský liberální ekonom Chad Stone.

Obama již nicméně dříve řekl, že vzhledem k omezeným možnostem státní pokladny, by dnešní fórum mělo vládě pomoci určit, které strategie jsou pro boj s nezaměstnaností nejúčinnější. Vládní úředníci si jednoduše nemůžou dovolit žádné kroky vedle. Prezident v diskuzi o opatřeních chce pokračovat i v dalších měsících, kdy proto bude cestovat po USA a hovořit s s lidmi z různých částí země. Turné zahájí v pátek v Allentownu v Pennsylvanii.

Obama však stojí v opozici vůči republikánům v Kongresu. Někteří konzervativní republikáni, např. Mark Zandi mají za to, že deficit financí není problémem tohoto roku, ale let dalších. "To není problém pro rok 2009 ani 2010. Je to problém let 2011, 2012 a let následujících", uvedl Zandi pro BBC.

Nezaměstnanost dál roste

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech v říjnu poprvé od roku 1983 překročila psychologicky důležitou hranici deseti procent. Nezaměstnanost vyskočila na 10,2 procenta ze zářijových 9,8 procenta. Od začátku recese v prosinci 2007 již americká ekonomika přišla o 7,3 milionu pracovních příležitostí. Práci tak nyní nemůže najít téměř 16 milionů Američanů.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru