Sněmovna ve čtvrtek na svém jednání přijala dvě usnesení ke kauze bytů po bývalé OKD. Předtím vyslechla zprávu ministra financí Eduarda Janoty o aktuálním vývoji kauzy.

Podle poslanců by ministerstvo financí mělo požádat soud o předběžné opatření, aby společnost RPG Indrustries nemohla nakládat s byty bývalé OKD jinak, než že je nabídne k prodeji nájemníkům. Současně by mělo uplatnit veškeré možné sankce, které plynou z možného porušení smlouvy s touto společností.

RPG se proti návrhu poslanců ostře ohradila. "Usnesení Poslanecké sněmovny považujeme za bezprecedentní útok státní moci na ústavně zaručená práva soukromého subjektu, což je v demokratickém státě Evropské unie nepřijatelné," uvedl v rekaci na poslanecké usnesení mluvčí RPG Real Estate Petr Handl.

RPG Estate je součástí skupiny Zdeňka Bakaly, který ovládá i vydavatele HN a provozovatele iHNed.cz, společnost Economia. 

Kauza z roku 2004

Janotova zpráva vznikla poté, co RPG Industries vypověděla část smlouvy z roku 2004, která se týká předkupního práva současných nájemníků na byty. Ministerstvo považuje tento závazek i nadále za platný, v listopadu kvůli tomu podalo určovací žalobu k rozhodčímu soudu při hospodářské a agrární komoře.

Rozhodnutí o předběžném opatření, které navrhli lidovci, poslanci schválili bez větších problémů. Ministr Janota uvedl, že podle právních analýz, které má k dispozici, soud žádost o předběžné opatření patrně zamítne. Poslance ale ujistil, že žádost podá. "Udělám vše pro to, aby došlo k předběžnému opatření na majetek," prohlásil.

ČSSD: Smlouva z roku 2004 je neplatná

Ministr Janota zásadně nesouhlasil s druhým usnesením, které navrhl místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD). V něm totiž sněmovna prohlašuje, že byla porušena smlouva z roku 2004 a ministerstvo financí by mělo proti vlastníkovi bytů uplatnit všechny právní sankce. Poslanci ODS proti usnesení podali námitku s tím, že sněmovna nemůže rozhodovat o platnosti smlouvy.

V hlasování ovšem námitka nebyla přijata. Ohradil se i Janota. "Nemohu souhlasit s tím, že mám uplatnit sankce, protože mám v ruce audit, který hovoří o něčem jiném," uvedl. Usnesení ovšem hlasy levice a některých lidovců prošlo.

"Poslanci skandálně zasáhli do pravomocí vlády a nárokovali si roli nezávislého soudu, který jako jediný má právo rozhodnout o tom, zda byla nebo nebyla porušena nějaká smlouva," uvedl k tomu Handl.

Nečekaně ostrá debatave sněmovně

Rozhodnutí poslanců předcházela více než hodinová debata o výsledku auditu, který si ke kauze nechalo zpracovat ministerstvo financí. Zaorálek například kritizoval, že právní analýzu pro resort prováděla společnost Allen&Overy, která pracovala současně pro stát i pro společnost RPG Industries. "Zabývala se tím na obou stranách sporu. Konflikt je evidentní. Tento materiál pokládám za další důkaz, že smlouva byla porušena," prohlásil Zaorálek.

Lidovec Jiří Carbol pak auditu vyčetl, že se nezmiňuje o vypovězení předkupního práva. Janota poslancům slíbil, že se setká s představiteli občanského sdružení BYTYOKD.CZ a majitelem bytů, a poté podá poslancům další zprávu.

Předseda sdružení Roman Macháček řekl ČTK, že vítá usnesení sněmovny, která jsou v souladu s tím, o co sdružení zastupující nájemníky bytů usiluje. Zároveň přivítal slib ministra Janoty, kterého sdružení žádalo o schůzku už dříve, podle Macháčka však marně.

"Nevím ale, jestli bude mít tato schůzka smysl, když je audit hotový. Během jeho zpracování bylo komunikaci s RPG věnováno 3000 hodin, komunikaci se sdružením BYTYOKD.CZ nula," řekl ČTK s tím, že sdružení proto považuje audit za jednostranný. "Nebyli jsme k němu připuštěni, přitom jsme ho vyvolali. Proto se od jeho výsledků naprosto distancujeme," dodal Macháček.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru