Už od svého uvedení na trh se bankomaty stávají cílem nejrůznějších jednotlivců nebo skupin, které se snaží obohatit o jejich hotovost.

Zatímco v počátcích této trestné činnosti se jednalo zejména o různé formy fyzického útoku izolovaných jedinců, ať už na bankomat, přičemž krádež celého bankomatu či násilná snaha o jeho otevření na místě nebyla výjimkou. Později se podvodníci zaměřili přímo na držitele platební karty.

Nejnovější typ kriminality se orientuje především na podvody s platebními kartami a údaji z nich, kdy se organizované gangy pomocí nejrůznějších technických zařízení snaží získat informaci uloženou na magnetickém proužku karty. Výroba a použití neomezeného množství duplikátů zcizené nebo zkopírované karty je pak jen otázkou několika desítek minut maximálně pár hodin.

Banky se sice snaží zabezpečit peníze svých klientů a přicházejí s dalšími a dalšími vylepšeními zabaezpečení bankomatů. Ale podobně - jako například v softwarovém pirátství - i zde jsou podvodníci stále o něco napřed. Podívejte se, jak postupy zlodějů fungují a jak se můžete bránit, abyste o své peníze nepřišli.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru