Část pracovníků nošovické automobilky Hyundai ve středu odpoledne hodinu stávkovala. Protestovali proti špatným pracovním podmínkám, zejména proti nařizovaným dvouhodinovým přesčasům. Potvrdil to zástupce odborů Zdeněk Ševčík. Vedení automobilky připravuje oficiální vyjádření.

Protestní stávky se zúčastnili pracovníci montovny. Podle odboráře tam pracuje zhruba 500 lidí. Podle některých zaměstnanců se protestu přímo zúčastnilo přibližně 400 lidí. Akci neorganizovaly odbory, ale protest jsou připraveny podpořit. "Byla to spontánní akce, lidé už to nemohli vydržet. Vím o ní od kolegy. Na montovně si tuto akci organizovali sami," uvedl Ševčík, který pracuje v lakovně.

Někteří zaměstnanci automobilky na internetových stránkách odborů uvedli jako důvod stávky neustále přesčasy, porušování zákoníku práce a šikanu na pracovišti. V současné době musí zaměstnanci prakticky každý den odpracovat dvě hodiny navíc k normální osmihodinové pracovní směně. Stávka se podle nich konala od 16:00 do 17:00. Všechny montážní linky byly zastaveny, většina lidí se sešla v kantýně a čekala, jak zareaguje vedení. Korejské vedení bylo podle zaměstnanců stávkou značně překvapeno. Po jednání s vedením zaměstnanci odpracovali zbylou hodinu přesčasu.

Další jednání ve čtvrtek

Ve čtvrtek se má o pracovních podmínkách v automobilce dále vyjednávat. Ve svých požadavcích měli už ve středu zaměstnanci vedení sdělit, že chtějí zastavit neustálé nakazování přesčasů. Také žádají o zvýšení přesčasového příplatku a mezd, a jednání o vyplacení stoprocentního mimořádné ročního bonusu, na kterém se dohodli v kolektivní smlouvě.

"Vedení nezajímá názor lidí, hlavně že mají auta hotová, když potřebují splnit plán. Když se ale jedná o peníze, tak řeknou, že je světová krize," řekl odborář, který tvrdí, že v automobilce obecně panují špatné pracovní podmínky. "Všechny přestávky jsou neplacené, pořád se na něco vymlouvají. Jsme vlastně jedenáct hodin v práci a deset máme zaplaceno," podotkl Ševčík.

Podle mluvčího nošovické automobilky Petra Vaňka se vedení společnosti situací ve firmě zabývá. Své stanovisko poskytne médiím až po skončení projednání zprávy. "Stanovisko bude rozesláno okamžitě poté, co bude projednáno a schváleno," sdělil Vaněk.

Automobilka plánuje další pracovníky nabírat

Situací v automobilce se bude pravděpodobně zabývat ostravský Oblastní inspektorát práce. Řekl generální inspektor Státního úřadu inspekce práce Rudolf Hahn. "Zatím ale neevidujeme žádný podnět od zaměstnanců ani odborové organizace Hyundai, který by se týkal přesčasů a dalších věcí, kvůli nimž zaměstnanci stávkovali," dodal. Ostravský inspektorát podle něho letos řešil pouze jeden podnět týkající se skončeného pracovního poměru a jeden pracovní úraz v automobilce.

Nošovická automobilka Hyundai Motor Manufacturing Czech (HMMC) nyní zaměstnává 2000 lidí, z toho 95 procent tvoří Češi, především z Moravskoslezského kraje. Sériovou výrobu firma rozjela loni v listopadu. Do letošního září vyrobila zhruba 80 000 vozů, její současná výrobní kapacita je 200 000 automobilů ročně. Na začátku listopadu uvedla, že přijme do poloviny příštího roku 500 nových zaměstnanců.

Do nošovické továrny největší jihokorejská automobilka Hyundai Motor Company investovala miliardu eur, tedy zhruba 25 miliard Kč. Mateřská firma tvoří koncern Hyundai-Kia Automotive Group, který zahrnuje přes dvě desítky přidružených automobilových společností a organizací. Od roku 2007 je pátým největším automobilovým výrobcem na světě.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru