Čtveřice britských bank má u Dubai World celkem pět miliard dolarů. Jsou tak největší skupinou zahraničních věřitelů zadluženého podniku, napsal ve čtvrtek list Financial Times. Podle zdrojů agentury Reuters z odvětví jsou odhady odpovídající; samy banky se k tomu odmítly vyjádřit.

Zpráva v listu uvádí, že Royal Bank of Scotland je zasažena nejvíce, neboť půjčila jednu až dvě miliardy dolarů. HSBC, Standard Chartered a Lloyds Banking Group pak údajně poskytly zhruba po jedné miliardě.

Zpráva potvrzuje, že britské banky jsou rizikům s problematickými dluhy v Dubaji vystaveny mnohem více než jejich globální rivalové. Ukázalo to několik sérií dat. Například celkové půjčky britských bank do Spojených arabských emirátů dosahují 50 miliard dolarů ze 123 miliard celkem od zahraničních bank, ukázaly statistiky švýcarské Banky pro mezinárodní vyrovnávání plateb (BIS).

Akcie bank stále v zisku

Akcie všech čtyř bank byly dopoledne v zisku. Lloyds posílila o čtyři procenta, RBS vzrostla o dvě procenta a HSBC a Standard Chartered si připsaly po jednom procentu. Podobně si ale ve čtvrtek vedl celý sektor evropských bank.

Dubai World má závazky za téměř 60 miliard dolarů (více než bilion korun), přitom konglomerát a jeho developerská součást Nakheel mají zásadní vliv na ekonomiku emirátu Dubaj. Tamní vláda minulý týden oznámila, že firmy chtějí odložit splátky dluhů, což vyvolalo vlnu otřesů na světových finančních trzích. Situace se ale od té doby zklidnila.

Největším domácím věřitelem konglomerátu Dubai World je podle Financial Times banka Emirates NBD. Ta k věci také odmítla cokoli dodat, napsal Reuters.

FOKUS v bodech: Kdo pokazil párty v Dubaji

INFOGRAFIKA: DUBAJ
 
Podívejte se na grafiku (ZVĚTŠIT)
  • Dubaj má ve srovnání s větším emirátem Abú Zabí skromné ropné bohatství. V průměru těží jen 270 tisíc barelů ropy denně a příjmy z jejího vývozu představují sedm procent hrubého domácího produktu.
  • Vládce otevřel zemi zahraničním investorům, kteří mu pomohli financovat výstavbu luxusních bytů či hotelů pod mořskou hladinou. Dubaj se stal finančním centrem Arabského poloostrova.
  • Globální krize způsobila, že také v Dubaji přišlo o práci mnoho zaměstnanců bank a realitních společností. Rostoucí nezaměstnanost a celkový dluh 80 miliard dolarů jsou hlavní ekonomické problémy.
  • Kvůli hospodářskému útlumu ve světě zeslábl příliv zahraničních turistů. Luxusní hotely dokonce musely zlevnit. Na to doplatili i developeři, kteří do jejich výstavby investovali miliardy dolarů.
  • Finanční trhy nyní znervózňujej otázka, kdo emirátu pomůže překlenout platební potíže. Částka, kterou mu půjčily evropské banky, se odhaduje na 100 miliard dolarů. Nejvíce britská HSBC.
  • Státní holding Dubai World začal jednat s věřiteli o restrukturalizaci části dluhů (25 miliard dolarů). Nelze vyloučit, že bude nucen prodat část svých aktiv v zahraničí, včetně některých luxusních nemovitostí v Londýně.
Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru