Fond na podporu vzájemného výzkumu, ve kterém má být k dispozici nejméně 600 milionů korun, vytvoří České republika společně s Izraelem. Česko by mělo do fondu vložit 300 milionů korun a nejméně stejnou finanční částkou přispěje Izrael. Informovala o tom ve čtvrtek vládní agentura CzechInvest. Vznik nového programu oznámí příští týden premiér Jan Fischer na Česko-Izraelských dnech vědy a techniky v Praze.

"Spolupráce by se měla týkat především informačních technologií, nanotechnologií a bezpečnostního výzkumu, jako jsou například bezpilotní letouny, ochrana proti nebezpečným látkám, detekce výbušnin a drog, počítačové rozpoznávání obrazu a podobně," uvedl Jiří Sochor z CzechInvestu. Izrael takto podle Sochora spolupracuje pouze s 15 zeměmi světa. "Česká republika podle informací agentury CzechInvest nemá obdobnou smlouvu podepsanou s žádnou jinou zemí," podotkl Sochor.

Česko-Izraelských dnů vědy a techniky se příští týden v Praze zúčastní 130 výzkumníků, podnikatelů a zástupců státních institucí. "Součástí akce budou i předem připravená osobní jednání českých a izraelských firem a výzkumných institucí, na kterých budou mít vynikající možnost dohodnout si případnou budoucí spolupráci. Dvojice pro tato setkání připravoval CzechInvest podle požadavků firem z české i izraelské strany," dodal Sochor.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru