Fond na podporu vzájemného výzkumu, ve kterém má být k dispozici nejméně 600 milionů korun, vytvoří České republika společně s Izraelem. Česko by mělo do fondu vložit 300 milionů korun a nejméně stejnou finanční částkou přispěje Izrael. Informovala o tom ve čtvrtek vládní agentura CzechInvest. Vznik nového programu oznámí příští týden premiér Jan Fischer na Česko-Izraelských dnech vědy a techniky v Praze.

"Spolupráce by se měla týkat především informačních technologií, nanotechnologií a bezpečnostního výzkumu, jako jsou například bezpilotní letouny, ochrana proti nebezpečným látkám, detekce výbušnin a drog, počítačové rozpoznávání obrazu a podobně," uvedl Jiří Sochor z CzechInvestu. Izrael takto podle Sochora spolupracuje pouze s 15 zeměmi světa. "Česká republika podle informací agentury CzechInvest nemá obdobnou smlouvu podepsanou s žádnou jinou zemí," podotkl Sochor.

Česko-Izraelských dnů vědy a techniky se příští týden v Praze zúčastní 130 výzkumníků, podnikatelů a zástupců státních institucí. "Součástí akce budou i předem připravená osobní jednání českých a izraelských firem a výzkumných institucí, na kterých budou mít vynikající možnost dohodnout si případnou budoucí spolupráci. Dvojice pro tato setkání připravoval CzechInvest podle požadavků firem z české i izraelské strany," dodal Sochor.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru