V číslech

+ 38,5 %

činí nárůst ceny zlata od začátku roku. Na londýnské burze včera stála troyská unce (31,1 gramu) 1210 dolarů, v úterý byla dokonce ještě o sedm dolarů výše

+25 %

Tak vysoké je zpevnění ceny akcií Polymetalu vyjádřené v korunách od června 2008, kdy v něm Kellnerova PPF za 481 milionů eur koupila čtvrtinový podíl. Těžaři mají nyní po problématickém loňském druhém pololetí zlaté žně. Současná cena zlata je totiž výrazně nad náklady na dobývání zlata.
čistý zisk Polymetalu
(v milionech USD)
1. pololetí 2008 43,1
2. pololetí 2008 -58,8
1. pololetí 2009 18,9

316 miliard dolarů

je současná hodnota amerických zlatých rezerv. USA drží největší rezervy zlata na světě, celkem jde o 8133,5 tuny. Následuje Německo a Mezinárodní měnový fond, jejichž rezervy jsou ve srovnání s USA sotva poloviční. Banky
nyní mají zájem své rezervy zlata navyšovat, na úkor dolaru. Například Indie nedávno koupila od MMF 200 tun.

+ 64,3 %

O tolik vzrostly akcie amerických těžařů zlata od začátku roku měřené pomocí Market Vectors Gold Miners ETF - cenného papíru, který sleduje vývoj jejich akcií na americké burze

Prudce rostoucí cena zlata zhodnotila loňskou investici nejbohatšího Čecha Petra Kellnera bezmála o tři miliardy korun. Jeho PPF loni v červnu koupil za 481 milionů eur (podle tehdejšího kurzu 11,7 miliardy korun), čtvrtinový podíl v ruské firmě Polymetal. Zpočátku tato investice sice vypadala kvůli poklesu ceny akcií na propadák, po roce a půl od koupě jsou však akcie druhého největšího ruského producenta zlata v korunovém vyjádření o čtvrtinu silnější.

 

Stoupají i akcie dalších producentů - například ti američtí si na burze polepšili od začátku roku o 64,3 procenta. Jen během letoška totiž zdražila troyská unce o téměř 39 procent na 1210 dolarů.

Kellnerův podíl v Polymetalu by se v budoucnu mohl zhodnotit ještě výrazněji. Šéf firmy Vitalij Nesis čeká, že cena zlata během dvou až tří let překročí 2000 dolarů za troyskou unci.

A růst cen čekají i další těžaři. Kanadská Barrick Gold, největší producent zlata na světě, zcela zrušila jakékoliv zajišťování proti pohybu ceny zlata směrem dolů. Zlato bude prodávat jen za aktuální tržní ceny. K takovému kroku by firma nepřistoupila, pokud by předpokládala pokles.

Důvodem zlaté horečky je především rostoucí poptávka po zlatě od centrálních bank, které se částečně odklánějí od dolaru. A místo něj do svých rezerv nakupují právě zlato. Banky se stejně jako ostatní investoři chtějí jistit před budoucí inflací.

A Polymetal chce jít vyšší poptávce vstříc. Nesis nedávno prohlásil, že firma plánuje během tří let až ztrojnásobit těžbu zlata na 25 tun ročně (880 tisíc uncí).

Polymetal si chce navíc příští rok dojít na londýnskou a moskevskou burzu až pro 400 milionů dolarů, aby snížil dluhy a mohl zafinancovat nové projekty.

 

Polymetal letos koupil důl Majskoje na Čukotce a také zlatý a měděný důl Varvarinskoje v Kazachstánu.

 

Navíc si dělá zálusk na dosud nedotčený zlatý důl Suchoj Log na Sibiři, jehož zásoby se odhadují až na 3000 tun. Současný vlastník totiž chce příští rok prodat práva k těžbě v tomto dole.

PPF hodlá navíc svůj podíl navýšit až na 30 procent, což už skupině začátkem roku schválil ruský antimonopolní úřad. Dodatečné akcie ale Kellner zatím podle informací HN nedokoupil.

"Polymetal bereme jako strategickou střednědobou investici. Na řízení firmy se nepodílíme, máme jen jednoho zástupce v dozorčí radě. Vystupujeme prostě jako finanční investor," řekl HN včera mluvčí PPF Alexej Bechtin.

O prodeji podílu podle něj PPF neuvažuje. "Jsme spokojeni s kroky současného managementu, i s tím, jak postupuje při akvizicích," dodal Bechtin.

Největší těžební firmy varují, že se rychle vyčerpávají současná ložiska a nová se otevírají jen pomalu. Ty současné prý navíc jedou na doraz. "Není to jako vodovodní kohoutek, kterým jen otočíte, a hned začne téci voda," říká mluvčí Barrick Gold Vincent Borg.