Ceny ropy ve středu klesly o dvě procenta díky nárůstu zásob ve Spojených státech a nebývale vysoké těžbě v Rusku za listopad. Londýnský Brent zlevnil o 1,29 dolaru na 78,06 dolaru a barel americké ropy oslabil o 1,54 USD na 76,83 USD.

Americký úřad energetických statistik EIA oznámil nečekaně vysoký nárůst ropných rezerv za minulý týden. Již úterní čísla odvětvové organizace American Petroleum Institute ukázala, že se rezervy ropy v USA nečekaně zvýšily.

Podle EIA vzrostly ropné zásoby za týden o 2,1 milionu barelů. Mezi ekonomy to ale zároveň vyvolává obavy ze slabého oživování ekonomiky, která je největším spotřebitelem ropy na světě. Statistiky také ukázaly, že zásoby benzinu vzrostly více, než se čekalo.

"Slabá poptávka po benzinu a rafinerských produktech se spojila s chabou poptávkou po ropě v rafineriích," reagoval jeden z analytiků. Poukázal na to, že se kvůli slabé poptávce také snížil ukazatel vytížení rafinerií pod 80 procent. "Je to indikátor chabého provozu v systému," dodal analytik.

Ruská produkce ropy byla v listopadu rekordní od konce Sovětského svazu. Zvýšila se čtvrtý měsíc za sebou a udržela Rusku pozici největšího producenta ropy na světě. Těžba v listopadu vzrostla na 10,07 milionu barelů za den z říjnových 10,04 milionu, napsala agentura Reuters.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru