Sněmovna ve středu podpořila vládní návrh, aby se výnosy ze státních dluhopisů určených občanům zdaňovaly sazbou 15 procent. Tato sazba má podle ministerstva financí snížit výhody plynoucí z jejich vyššího úročení, a zamezit tak znevýhodnění jiných finančních produktů. Novinka vyplývá ze záměru vlády začít prodávat státní dluhopisy také občanům.

Ministr financí Eduard Janota poslancům řekl, že tato investice občanů bude jistotou, protože stát si nemůže dovolit neplnit své závazky. "Jisté je to, že ministerstvo financí chce prodávat dluhopisy samo, a to svým jménem na svůj účet. Toto je zásadní rozhodnutí a toto je zásadní myšlenka, podle které chceme postupovat," zdůraznil.

Novelu zákonů o daních z příjmů a o rozpočtových pravidlech se nyní bude zabývat rozpočtový výbor. Vláda sice navrhovala, aby poslanci s novelou souhlasili již v prvním čtení, tento postup ale vetovaly ODS a ČSSD. Poslanci naproti tomu zkrátili lhůtu k projednání ve výboru na deset hodin a podle poslance Michala Doktora (ODS) je tak možné, aby zákon schválili již příští pátek. Platit by mohl od 1. ledna příštího roku.

Zdanění výnosu

Daň z úroků bude srážet a odvádět emitent, tedy stát. "Srážkovou daní bude zdaněn výnos, který je již očištěn o náklady systému, tj. nejdříve se od kuponu dluhopisu odečtou náklady na provozování systému a až poté bude výnos zdaněn srážkovou daní 15 procent," uvedl již dříve mluvčí MF Ondřej Jakob. Podle Janoty by se takto měl systém obsluhy dluhopisů zcela financovat sám.

Také příjmy z prodeje státních dluhopisů už by neměly být osvobozeny od daně. Občan podle ministerstva získá možnost investovat do státních dluhopisů a stát mu je kdykoli na požádání odkoupí zpět. Stát přitom bude zvýhodňovat ty občany, kteří si dluhopisy ponechají déle, nejlépe celou dobu splatnosti.

S nápadem na prodávání dluhopisů obyvatelstvu přišel v březnu bývalý ministr financí Miroslav Kalousek. Stát tak chce čelit nižším příjmům v souvislosti s hospodářskou krizí. Dalším cílem dluhopisového programu je přimět banky, aby poskytovaly více úvěrů. Kalousek již dříve uvedl, že stát by si mohl v příštích letech od domácností půjčit postupně až 140 miliard korun.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru