Blogy

Evropská komise zjistila, že téměř třetina ozdobných žároviček na vánoční stromky je nebezpečná a při jejich používání hrozí spotřebitelům poranění elektřinou nebo mohou způsobit požár.

Brusel testoval takzvané světelné řetězy od listopadu 2007 do května 2009 v pěti zemích unie. Inspektoři prozkoumali téměř 200 vzorků, z nichž celá řada nesplnila hned několik kritérií najednou.

"Spotřebitelé chtějí při vánočních nákupech za svoje peníze odpovídající hodnotu, ale nikdy na úkor bezpečnosti. Tato zpráva má sloužit jako varování. Buďte tedy ostražití a opatrní. Jedině tak mohou všichni prožít šťastné a veselé vánoční svátky," řekla novinářům eurokomisařka pro ochranu spotřebitele Meglena Kunevová.

Nebezpečné řetězy ze stánku

Bezpečnostní standardy nesplnilo celkem 30,4 procenta vánočních světelných řetězů, které jsou běžně v prodeji. Více než čtvrtina těchto produktů měla závažné problémy s elektrickou izolací a uživatelům hrozil bezprostřední úraz elektrickým proudem. Celkem 23 procent elektrických světelných řetězů mohlo způsobit požár. Mívají totiž příliš tenké vodiče, což zvyšuje nebezpečí jejich přehřátí a následného požáru.

Podívejte se na experiment, jak rychle vzplane vánoční stromek.

Problémy s vánočními řetězy nejsou neznámou ani pro Česko. Elektrotechnický zkušební ústav v Praze testoval řetězy před dvěma lety a z 12 výrobků bylo celkem sedm závadných a celkem tři nebezpečné. Nejméně kvalitní tehdy byly řetězy zakoupené ve stánku.

Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru