Komentáře

Zemědělci ve středu dopoledne zaplnili Hradčanské náměstí v Praze při demonstraci za navýšení agrárního rozpočtu pro příští rok o 1,5 miliardy korun. Podle odhadu Agrární komory se zhruba dvouhodinového protestu, který byl zahájen v 11:00, účastní zhruba 3500 rolníků.

Po projevech se protestující vydali Nerudovou ulicí předat deklaraci se svými požadavky poslancům, kteří projednávají návrh státního rozpočtu na příští rok. Těsně před 13. hodinou po sborové přednesu písně Ach synku, synku předali svou deklaraci poslancům, přímo Bohuslavu Sobotkovi, předsedovi rozpočtového výboru Sněmovny.

Prostranství před budovou Poslanecké sněmovny v centru Prahy nakonec zaplnilo několik stovek zemědělců, když původně tam měli jít jen jejich zástupci. Rolníci totiž ve Sněmovní ulici prorazili kordon policistů a zcela ji zaplnili. Pískali a do tlampače porovnávali výkupní ceny zemědělských komodit v ČR a EU.

Na výzvu prezidenta Agrární komory Jana Veleby se poté rozešli. Policie tvrdí, že její příslušníci žádný kordon ve Sněmovní ulici nevytvořili a pouze doprovázeli demonstrující zemědělce. "K žádnému konfliktu nedošlo," řekla mluvčí pražské policie Iva Knolová.

Není s námi legrace

Viceprezident AK Jindřich Šnejdrla na demonstraci prohlásil, že kvůli chybějícím penězům by čeští zemědělci příští rok měli dostat historicky nejnižší dorovnání přímých plateb, a to v nejméně vhodnou dobu, kdy ceny zemědělských komodit kvůli světové hospodářské krizi výrazně klesají.

Někteří rolníci, kteří dorazili na Hradčanské náměstí, podle zpravodaje ČTK drží v rukou transparenty například s nápisy "Není s námi legrace" či "Jedna unie - jedny podmínky". Mnozí zemědělci přišli na demonstraci s kravskými zvonci a z davu farmářů se ozývá také pískot a výkřiky.

Na demonstraci pořádané Agrární komorou se nepodílejí zemědělské odbory a nehlásí se k ní ani Asociace soukromého zemědělství.

Hurá za poslanci

Po projevech se průvod protestujících vydal z Hradčanského náměstí Nerudovou ulicí na Malostranském náměstí, které je poblíž Poslanecké sněmovny, kde právě dnes začíná druhé čtení státního rozpočtu. V jeho rámci mohou být přesunuty peníze mezi jednotlivými kapitolami. Své požadavky se demonstranti chystají předat v deklaraci poslancům.

Požadovaných 1,5 miliardy korun má podle Agrární komory zajistit, aby nebyl rozpočet zemědělství v roce 2010 nižší než letošní. Společně s přesunem čtyř miliard korun v rámci stávajícího rozpočtu zemědělství by navíc peníze zajistily plné dorovnání přímých plateb a zabránily prohloubení rozdílů v dotacích mezi českými farmáři a jejich kolegy ve starých členských zemích EU. Ti stále berou na dotacích víc než zemědělci ze zemí, které do unie vstupovaly od roku 2004.

Organizátorem demonstrace je Agrární komora, největší tuzemská nevládní organizace zemědělců. Jejími členy jsou zemědělské podniky zaměstnávající dohromady více než 100.000 lidí v oboru, ve kterém dohromady pracuje zhruba 120.000 osob.

Od podobných protestů se naopak dlouhodobě distancuje Asociace soukromého zemědělství, která sdružuje zejména menší farmáře; ti jsou v Česku, kde převládají velké podniky vzniknuvší z bývalých JZD a státních statků, v menšině.

Odbory akci nepodpořily

Největší protesty

1. června 1999 - Protestního shromáždění na pražském Staroměstském náměstí se zúčastnilo asi 10.000 zemědělců. V rezoluci mimo jiné uvedli, že vývoj v zemědělství je v rozporu s programovým prohlášením vlády a pokračuje devastace venkova.

8. března 2000 - Protestu zemědělců na pražské magistrále, který se uskutečnil v rámci stávky vyhlášené Asociací samostatných odborů, se účastnilo asi 1000 osob.

12. prosince 2000 - Zhruba 300 až 400 soukromých zemědělců demonstrovalo na pražské Letenské pláni proti vládou stanoveným produkčním kvótám mléka na léta 2001 až 2005.

30. října 2002 - Manifestačním pochodem Prahou se 3000 zemědělců snažilo upozornit na ekonomické problémy resortu. Ministru zemědělství a zástupcům sněmovny a Senátu předali petici, kterou podepsalo přes 100.000 osob a v níž žádali pomoc.

7. listopadu 2002 - Nespokojenost s návrhy EK vyjádřilo na 350 zemědělců před pražským hotelem Diplomat, kde se konala konference ministrů zemědělství kandidátských zemí za účasti komisaře EU pro zemědělství Franze Fischlera.

4. prosince 2002 - Na 10.000 zemědělců vyjádřilo před MZe na Těšnově svůj nesouhlas s návrhy EU. Zároveň požadovali větší pomoc státu při řešení tehdejší finanční krize. V demonstraci pokračovali pochodem po magistrále na Václavské náměstí.

12. prosince 2002 - Zemědělci nespokojení s dojednanými podmínkami vstupu ČR do EU zablokovali na dvě hodiny kamionovou dopravu na některých hraničních přechodech.

4. června 2003 - Asi 200 zemědělců v Praze demonstrovalo před úřadem vlády za své finanční požadavky. Podpořili je zemědělci také v Olomouci, kam se sjelo na 150 až 200 traktorů. Požadovali dorovnání přímých plateb po vstupu země do EU a dodatečné tři miliardy korun na řešení problémů zemědělství. Na 200 farmářů demonstrovalo ještě 9. června v Pardubicích.

22. listopadu 2006 - Odhadem 150 až 200 pěstitelů cukrovky demonstrovalo v Praze před německou a britskou ambasádou proti záměru společnosti Eastern Sugar uzavřít v ČR své cukrovary.

26. března 2007 - Zhruba 200 zemědělců protestovalo na hraničním přechodu s Rakouskem v Dolním Dvořišti. Upozorňovali na situaci českých chovatelů prasat, které podle nich ohrožuje rostoucí dovoz vepřového masa do tuzemských obchodních řetězců a likvidační výkupní ceny.

20. listopadu 2007 - Před budovou MZe protestovalo kolem 1500 chovatelů vepřů proti nízkým výkupním cenám a růstu nákladů v oboru; protest pokračoval na Václavské náměstí.

12. března 2009 - V Praze demonstrovalo asi 8000 zemědělců proti dotační politice EU a nízkým výkupním cenám mléka. Během demonstrace účastníci mimo jiné před hotelem Marriott rozlili asi 50 litrů mléka a vysypali zhruba 200 kilogramů obilí.

29. dubna 2009 - Zemědělci protestovali proti nízkým výkupním cenám mléka. U památníků selského povstání v Chlumci nad Cidlinou na Hradecku se jich sešlo několik set, v šesti krajích vyjeli s traktory a zemědělskými stroji na silnice.

Středeční protest na rozdíl od podobných akcí v minulosti odmítly podpořit zemědělské odbory, podle kterých se vláda snaží situaci českého zemědělství řešit. "Je velká politická vůle, aby se zemědělcům dorovnaly platby v rámci rozpočtu," sdělil ČTK předseda Odborového svazu pracovníků v zemědělství a výživě - Asociace svobodných odborů ČR Bohumír Dufek.

Dodal, že premiér Jan Fischer zároveň akceptoval návrh na společné jednání zemědělců s ministry zemědělství a financí, které je naplánováno na leden příštího roku. "Ministr zemědělství ustavil skupinu expertů ze zemědělské veřejnosti, která bude pracovat na koncepci zemědělství ČR," podotkl Dufek.