V hlavním doupěti somálských pirátů v přístavu Haradheere založily námořní gangy něco na způsob akciové burzy. S její pomocí pak financují přepady lodí v Indickém oceánu. S informací přišla agentura Reuters.

Gangy vydělávají přepadáváním a únosy lodí miliony dolarů. Množství peněz, které se náhle v pirátské komunitě objevily, přitáhlo řadu "investorů" ze Somálska i dalších zemí. "Před čtyřmi měsíci, během období dešťů, jsme se rozhodli založit akciovou burzu. Začínali jsme s 15 'námořními firmami'. Teď jich máme 72," říká bývalý pirát Mohammed.

Podle něj jsou akcie k mání pro každého, kdo se chce loupení zúčastnit - ať již osobně nebo piráty podpoří finančně, zbraněmi či dalšími "užitečnými" věcmi. Za to pak dostane jakési akcie, které mu po úspěšném návratu pirátů dávají právo na podíl z kořisti.

"Dala jsem jedné z pirátských lodí raketomet, který jsem dostala od svého bývalého manžela jako alimenty," říká 22letá Sahra Ibrahimová. "Měla jsem velké štěstí. Jen za 38 dní od doby, kdy jsem získala podíl ve firmě, jsem vydělala 75 tisíc dolarů," dodává mladá žena.

Pirátská burza je otevřena čtyřiadvacet hodin denně a slouží jako rušné centrum města. Kromě "investorů" se tu scházejí plačící ženy a matky, které čekají na zprávy o svých mužích a synech ztracených na moři.

Zisky pirátů se podle Mohammeda v posledních měsících zvýšily z dvou až tří milionů dolarů na čtyři miliony dolarů měsíčně. A to hlavně díky rostoucímu počtu investorů, kteří pirátům poskytují vybavení.


Přístav Haradheere, který leží 400 kilometrů jižně od hlavního somálského města Mogadiša, býval malou rybářskou vesnicí. Dnes je to rozrůstající se město, kde piráti jezdí ve svých luxusních vozech a na jehož prašných ulicích se tvoří dopravní zácpy.

Somálská vláda nemá ve městě žádný vliv. Kvůli bojům s islámskými rebely kontroluje jenom několik ulic v hlavním městě. V Haradheere se tak pirátství stalo hlavním zdrojem veškerých příjmů. "Město dostává procento z každého úspěšného přepadení. Tyto peníze jdou na rozvoj infrastruktury, nemocnic a škol," říká náměstek šéfa bezpečnosti v Haradheere Mohamed Adam.

V zemi, která nabízí jen málo pracovních příležitostí, je vstup mezi piráty pro mladé lidi velmi lákavý.

To je i případ teenagera Abdirahmana Aliho, který musel před třemi měsíci utéct se svou rodinou z Mogadiša kvůli útokům islámských rebelů. Mohl si vybrat návrat do rodného města, kde islamisté zakázali veškerou zábavu včetně sportu, nebo vstup mezi piráty. Dnes je strážcem na unesené thajské rybářské lodi, která kotví u pobřeží. "Nejdříve jsem se rozhodl opustit zemi, ale pak jsem si vzpomněl na své kamarády, kteří zemřeli na moři, když chtěli utéct do Itálie," řekl Abdirahman Ali. "Místo smrti někde v poušti jsem si vybral pirátství," dodává.

Světové vlády s pirátstvím v Adenském zálivu stále marně bojují.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru