Kurz eura vůči dolaru v úterý posílil, ale japonský jen šel dolů. Optimistický pohled na světovou ekonomiku posílila příznivá čísla z eurozóny.

Kurz eura se zvýšil o 0,6 procenta na 1,5091 USD a dolarový index vůči koši měn oslabil o 0,7 procenta. Vůči jenu dolar vzrostl o 0,4 procenta na 86,64 JPY a euro stouplo o 0,9 procenta na 130,81 JPY.

Finanční trhy se zklidnily po zprávě, že Dubai World restrukturalizuje dluhopisy za zhruba 26 miliard dolarů z odhadovaných 59 miliard celkem. Přesto se trh v souvislosti s Dubají soustředí na možná rizika.

Centrální banka Austrálie v úterý zvýšila klíčovou úrokovou sazbu o další čtvrtinu procentního bodu na 3,75 procenta. Zpřísňováním měnové politiky tak reaguje na oživení domácí ekonomiky a na finančním trhu zesílila chuť investorů riskovat, napsal Reuters.

Zlato na historickém maximu

Cena zlata se poprvé v historii vyšplhala nad 1200 dolarů za troyskou unci (oz; 31,10 gramu). Zlatu pomáhá k růstu další oslabování dolaru, vliv ale mají i spekulace v souvislosti s poptávkou po zlatu ze strany centrálních bank. V růstu pokračují i ceny dalších drahých kovů, především stříbra a palladia.

Cena zlata na promptním trhu, kde se obchoduje kov k okamžitému dodání, se vyšplhala až na 1200,70 USD/oz. V pondělí v New Yorku se ustálila na 1179,10 USD.

Stříbro poprvé od loňského července vystoupilo nad 19 dolarů za troyskou unci a jeho cena se dostala až na 19,17 USD/oz. Palladium zdražilo asi o pět procent na 382 dolarů za unci.

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru