Obchodníci a investiční bankéři z proslulé newyorské burzy na Wall Street opět utrácejí, jako kdyby finanční krize nikdy nebyla. Alespoň to tvrdí deník The Wall Street Journal.

Vzhledem k tomu, že řada finančních institucí v ní potřebovala pomoc od vlády a Wall Street se kvůli tomu netěší příliš velké oblibě u veřejnosti, své požitky na rozdíl od minulosti skrývají a nikdo o nich nechce mluvit.

Na konci roku, jenž newyorské burze sice v březnu vynesl největší pokles za několik let, ale i obrat k lepšímu a v řadě případů rekordní odměny, tak jsou zase v kurzu luxusní dovolené, nákupy umění či hodinek za 200 000 dolarů.

"V posledních čtyřech či osmi týdnech výrazně vzrostla poptávka po extravagantních nákupech," podotkl David Arnold z časopisu Robb Report, který se zaměřuje na superboháče.

Společnost Flight Options Inc., která prodává lety soukromými tryskáči, tak v minulém měsíci v newyorské oblasti zaznamenala strmý nárůst tržeb. "Lidé už zase utrácejí a cestují v souladu se svými dřívějšími zvyky," podotkl viceprezident firmy pro prodeje Jay Heublein.

Obrat v náladě na Wall Street podle deníku ukazují i jiné indikátory. Ve třetím čtvrtletí například na Manhattanu vzrostly ceny za luxusní byty. Více prodávají také aukční síně Christie's a Sotheby's. Dohromady v podzimní sezoně utržily 596 milionů dolarů proti 409 milionům dolarům v sezoně jarní.

The Wall Street Journal poznamenává, že extravagantní utrácení burze nepomůže napravit její reputaci. "Zvláště když se firmy staví na nohy mnohem rychleji než daňoví poplatníci, jejichž peníze je zachránily," uvedl deník.

Finančníci se proto podle něj snaží vyvarovat nápadných výstřelků a nestavět své znovunabyté peněžní sebevědomí tak na odiv, jako když si například v roce 2007 jeden z nich najal na oslavu narozenin zpěváka Roda Stewarta.

Nyní jsou v kurzu střídmější večírky, které nezdobí drahé dekorace a na nichž se nepije luxusní alkohol, ale pivo a víno. "Máme rezervace na mnoho vánočních večírků, ale také pokyn být diskrétní," uvedl Fred Seidler z populárního newyorského klubu Terminal 5. I zde se proti loňsku v závěru letošního roku zvýšily tržby, a to o 60 procent.

První řada na baseballu? Raději až dvacátá

Zdrženlivost na Wall Street podle deníku dokládá i historka z nedávné doby. Jeden výše postavený investiční bankéř z velké firmy působící na burze chtěl na klienty udělat dojem lístky na baseball do první řady. Společnost, kde pracuje ale obdržela pomoc od státu, a tak mu firma záměr v obavách z negativní publicity zakázala.

Bankéř se nakonec na hru se svými obchodními partnery díval z přibližně dvacáté řady.

Ještě loni na vrcholu finanční krize řada lidí působících na Wall Street svých "bláznivých nákupů", jako byla drahá auta či členství v exkluzivních klubech, litovala. Nyní se ale nálada obrací, a řada luxusních požitků opět nemá nouzi na odbyt.

Otázkou ovšem je, zda optimismus na trzích, kterými v těchto dnech otřásly finanční problémy Dubaje, vydrží. Podle některých odborníků je současné hospodářské oživení ve Spojených státech křehké, a v budoucnu tak nelze vyloučit významnější poklesy hodnoty akcií.