Internetová aukční síň eBay dostala ve Francii od soudu pokutu 1,7 milionu eur za nedovolený prodej zboží od luxusní značky LVMH. Zprostředkovatel internetového obchodu ale uvedl, že se proti rozsudku odvolá. Pokuta je podle něj příliš vysoká a omezuje možnosti spotřebitelů.

"Nařízení zneužívá selektivní distribuce," reagoval nejvyšší manažer eBay ve Francii Alex von Schirmeister. Podle něj nařízení dává přednost restriktivním distribučním kontraktům. "Věříme, že vyšší soudy tento verdikt zvrátí," dodal.

Podle eBay je pokuta neúměrná, protože se podnik nařízení podřídil. Von Schirmeister také připomněl, že je dnešní verdikt v rozporu s výsledky podobných právních sporů, které eBay vyhrála v Belgii, Británii, Německu, USA i ve Francii.

V červnu 2008 pařížský soud nařídil, že má eBay zaplatit přes 35 milionů eur jako náhradu škod za prodej padělků značek ze skupiny LVMH. Nařízení ale také zakázalo prodej pravého zboží Christian Dior, Kenzo, Givenchy a Guerlain a eBay se proti němu odvolala.


LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton k tomu dodala, že takzvaná selektivní distribuce přispěla ke světového úspěchu luxusních značek z Evropy ve světě. Podle LVMH je verdikt krokem proti nezákonným praktikám.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru