Obchodování na burze se může prodražit. Vyplývá to z návrhu zákona, který chtějí poslat do sněmovny poslanci Bohuslav Sobotka, Jeroným Tejc (oba ČSSD) a Ondřej Liška (SZ). Ten má sice primárně vyjasnit komu vlastně patří některé české firmy, zároveň se však do něj dostal odstavec, který ruší daňové osvobození právě při obchodech s akciemi na burze.

V současnosti totiž občané neplatí žádnou daň, pokud vydělají na akciích, které vlastnili aspoň půl roku. Jinak odvádějí patnáct procent. Autoři zákona původně chtěli zdanit jen ty obchody, které provádějí „skrytí“ vlastníci – jenže napsali jej tak, že se dotkne každého, protože ruší výjimku u všech akcií „na majitele“. „Taková je většina akcií, které se běžně obchodují na burze, platí to třeba u akcií ČEZu,“ říká David Kuboň, právník Patria Finance.

Výhrady k návrhu zákona měla i vláda, která k němu na včerejším zasedání zaujala slovy premiéra Fischera „neutrální postoj.“

Předkladatelé se brání, že jde o omyl. „Neměl to být žádný úskok. Zákon se má týkat anonymních akcionářů. Pokud by měl poškodit běžné investory, pak ho ještě upravíme. Ale s osvobozením akcií od daně od šesti měsíců se tak jako tak do budoucna nepočítá,“ říká Sobotka.

Podle informací HN už nyní na ministerstvu financí vzniká plán, jak změnit zdanění příjmů z prodeje akcií a dalších cenných papírů. Uvažuje se o tom, že se zruší „šestiměsíční osvobození“ a místo toho budou platit daně jen ti, kteří obchodují ve velkém. Další variantou je danit pouze prodej velkých balíků akcií. Daň by platil jen ten, kdo prodává určité procento všech akcií firmy. „Drobní investoři by tak byli od daně osvobozeni. Úleva od daně po šesti měsících postrádá logiku,“ řekl HN Martin Jareš z daňového oddělení ministerstva financí, podle kterého by však návrh měla předkládat až příští vláda.

Změny by se měly týkat i podílových listů, dluhopisů a dalších cenných papírů. Nebudou však platit zpětně. Jinými slovy, kdo má cenné papíry už nakoupené, zdaňoval by je podle stávajících pravidel.

Stát tak může pomoci rozpočtu, protože by zdanil ty největší obchody, ale na druhou stranu by ulevil drobným investorům.

ctete-v-uternich-HN

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější?

Pro naše čtenáře připravujeme každý týden newsletter o byznysu a finančních trzích. Stačí zde zadat svůj email a každý pátek od nás dostanete souhrn událostí, které byste neměli minout. A přidáme osobní tipy čtyř osobností newsroomu Hospodářských novin. Píše Martin Jašminský, Luděk Vainert, Luboš Kreč a Petr Kain.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru