Téměř všechny velké a střední české pivovary se přidají k čerstvému rozhodnutí Plzeňského Prazdroje zvýšit od ledna ceny piva. Plzeňský pivovar se zhruba polovičním podílem na trhu zdraží od ledna své nápoje v průměru o 4,6 procenta.

"Třiatřicetiprocentní nárůst spotřební daně nemůže žádný pivovar utlumit v nákladech," řekl výkonný ředitel Českého svazu pivovarů a sladoven Jan Veselý. Podle něj postihne zdražení všechna sudová piva, ale u lahvových se může stát, že obchodní řetězce pivovarům řeknou: zdražovat nebudete. Restaurace budou nárůsty kopírovat, některé zvednou ceny mírně více. Shodně očekávají mírný úbytek hostů.

Stejný postup jako Prazdroj zvolí od ledna výrobci piva ze skupiny Heineken. Ceny piva se zvýší v souvislosti s vyšší spotřební daní a DPH o zhruba 4,6 procenta, řekla mluvčí skupiny Kateřina Eliášová.


Přesně o nárůst spotřební daně a DPH zdraží také Budějovický Budvar. Vzhledem k tomu, že se daň přepočítává na stupně, bude zdražení u ležáku samozřejmě jiné, než u desetistupňového piva, řekl mluvčí Budvaru Petr Samec. Nealkoholické pivo firma nezdraží.

Pivovary Staropramen, dvojka tuzemského pivního trhu, se k případnému zdražení svých produktů zatím konkrétněji nevyjádřil. "Momentálně probíhá komunikace s našimi zákazníky. Vyjádření médiím tak můžeme poskytnout až poté, kdy bude dokončena. To bude v druhé polovině prosince," řekl mluvčí společnosti Pavel Barvík.

"Samozřejmě i u nás platí, že zvýšené daně mají dopad na náklady naší společnosti a jsou nedílnou součástí ceny našich produktů," dodal.

 

Související
Newsletter

Byznys podle HN

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru