Nepřehlédněte
Speciál iHNed.cz
Vše o plynové krizi
Hospodaření RWE Transgas

(Výsledky za rok 2008)

22 %

O tolik klesl čistý zisk oproti roku 2007, který loni činil deset miliard korun.

38 %

Naopak tržby vzrostly o více než třetinu na 109 miliard korun.

Skupina RWE pro první čtvrtletí příštího roku sníží ceny zemního plynu domácnostem v průměru o 0,6 procenta. Firma to oznámila v tiskové zprávě s tím, že to bude čtvrté zlevnění za sebou. Podle průměrných výpočtů za celou skupinu největší pokles čeká zákazníky v rodinný domech; pokud plyn využívají na vaření, ohřev vody a topení, měsíční platba jim klesne o 55 korun. Naopak domácnosti, které na plynu pouze vaří, zaplatí měsíčně o 15 Kč více. Nižší cenu, o procento, stanovil i E.ON, který dodává plyn v jižních Čechách. Zlevní i Pražská plynárenská.

"U cen zemního plynu došlo pro první čtvrtletí 2010 ke stabilizaci, a to i přes stoupající ceny ropných derivátů a nárůst regulovaných složek ceny. Většině našich zákazníků z řad domácností se konečná cena plynu pro druhou půlku topné sezony mírně sníží," uvedl člen představenstva RWE Transgas Tomáš Varcop.

Největší pokles, v průměru o 1,1 procenta, zaznamenají domácnosti společnosti RWE Energie, která obsluhuje území severních, západních a středních Čech. Zákazníci Východočeské plynárenské a Severomoravské plynárenské budou mít plyn levnější shodně o 0,7 procenta, Jihomoravská plynárenská ceny nezmění.

Ceny klesly o 11 procent, zima má být teplá

Průměrné ceny zemního plynu meziročně poklesly o 11 procent. "Lidé protopí o tisíce korun méně než během loňské studené zimy," doplnil Varcop, podle kterého se na konečném účinku podílí vedle zlevnění i nadprůměrně teplé počasí.

Ceny zemního plynu RWE vypočítává na základě nákladů na jeho pořízení. Ty jsou ovlivněny cenami ropných derivátů, černého uhlí, kurzem koruny vůči euru a dolaru a rovněž výdaji na obsluhu zákaznických skupin. Ceny za distribuci a přepravu upravuje Energetický regulační úřad.

Firmy přijdou na řadu v únoru

Plynárenská skupina zároveň oznámila, že nejdříve od 1. února příštího roku v souvislosti s vývojem světových cen zemního plynu a kurzu koruny změní smluvní podmínky středním a velkým odběratelům.

E.ON zlevní o procento Pažská plynárenská o třetinu procenta

Od ledna zlevní cenu plynu i jihočeský E.ON, který převážně v tomto kraji zásobuje plynem asi 110.000 zákazníků. "Na celkové ceně včetně nákladů na strukturování a distribuci se zlevnění komodity (plynu) projeví poklesem ceny o procento," řekl ČTK mluvčí E.ON Vladimír Vácha. Samotná komoditní cena zemního plynu pro domácností a maloodběratele E.ON se snížila v průměru o 6,1 procenta.

Letos E.ON snížil ceny plynu pro domácnosti třikrát. V dubnu o dvě procenta, v červenci o devět procent a od října v průměru o 4,07 procenta. "Počínaje druhým kvartálem 2010 již očekáváme zlom a lehký nárůst komoditních cen zemního plynu," uvedl Vácha.

Ceny třetího významného prodejce plynu, Pražské plynárenské, klesnou pro odběratele v průměru o 0,36 procenta. Firma, která zásobuje zemním plynem Pražany a lidi z příměstských částí okresů Praha-východ, Praha-západ a Kladno, dnes oznámila, že snižuje prodejní ceny v průměru o 1,2 procenta. Vlivem růstu DPH však domácnosti ušetří méně.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru