Německá plynárenská skupina RWE neprodá tuzemskou dceřinou firmu RWE Transgas Net, která vlastní páteřní síť plynovodů v ČR. Kvůli třetímu legislativnímu energetickému balíčku ale bude muset zásadně předělat svoji podnikatelskou strukturu v Česku. Píše to pondělní vydání týdeníku Euro.

Třetí energetický balíček začne platit od března 2011 a jeho součástí je pravidlo o oddělení provozovatelů přenosových a přepravních soustav od výroby a dodávek zemního plynu.

Podle týdeníku má RWE na výběr RWE Transgas Net prodat jinému majiteli nebo nechat firmu řídit nezávislým provozovatelem. "O prodeji RWE Transgas Net v žádném případě neuvažujeme. Variantu nezávislého provozovatele považujeme za nejvhodnější i z hlediska možných bezpečnostních rizik České republiky," uvedl mluvčí RWE Martin Chalupský. Za nejvhodnější takové řešení podle něj považuje i vláda.

"Stát je proti odprodeji RWE Transgas Net i kvůli obavám, že by firmu mohl koupit některý z ruských plynárenských podniků, což by zcela jistě prohloubilo energetickou závislost Česka na Rusku. Případně by hrozilo, že plynovody ovládne nějaký fond, jenž by mohl zanedbávat investice do údržby a rozvoje sítě," sdělil týdeníku zdroj, který se zúčastnil jednání RWE a ministerstva průmyslu a obchodu.


Pokud si chce skupina RWE společnost RWE Transgas Net skutečně ponechat, musí splnit několik tvrdých podmínek. Mimo jiné sehnat firmu, takzvaného nezávislého operátora, která bude dění v plynovodech a jejich správu řídit. Operátor ale nesmí být s RWE personálně propojen. Firma bude rovněž podléhat dohledu Energetického regulačního úřadu.

Společnosti provozující páteřní sítě na přenos energií, tedy jak plynárenské, tak i elektroenergetické, budou muset nově od března roku 2011 předkládat Energetickému regulačnímu úřadu desetileté plány na rozvoj energetické infrastruktury. Ty musí projednat i se všemi potenciálními zákazníky, třeba firmami, jež chystají výstavbu nového energetického zdroje. Úřad pak rozhodne, zda jsou předložené investiční plány do rozvoje a údržby sítí vhodné a ekonomické.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru